Лидерът в генералното класиране на Формула 1 - Ландо Норис, постигна втория си успех в спринтовете през сезона, след като спечели кратката надпревара на пистата „Интерлагос“ в Сао Пауло, Бразилия. Състезанието се проведе при предизвикателни условия заради дъжда, валял по-рано през деня, а най-сериозно пострадал от трудната настилка се оказа съотборникът на британеца в Макларън и конкурент за титлата Оскар Пиастри.
LANDO NORRIS WINS THE SAO PAULO #F1SPRINT!!!
— Formula 1 (@F1) November 8, 2025
A brilliant effort from Kimi Antonelli who finishes P2 with George Russell finishing third#F1 #BrazilGP @Gatorade pic.twitter.com/gigcVz2WN9
Австралиецът се движеше на трето място, следвайки Норис и Андреа Кими Антонели от Мерцедес, когато допусна грешка в третия завой на шестата обиколка. Той премина прекалено агресивно върху вътрешния бордюр, изгуби сцепление заради водата, събрала се там, и това доведе до удар в предпазната стена, след което отпадна от спринта.
Drama in #F1Sprint as Piastri crashes out! 😮#F1 #BrazilGP pic.twitter.com/rRbfLf6SLQ
— Formula 1 (@F1) November 8, 2025
Малко след инцидента същата коварна зона изненада още Нико Хюлкенберг и Франко Колапинто, които също се удариха в бариерите. За разлика от Пиастри и Колапинто, Хюлкенберг успя да продължи, макар и със счупени предно и задно крило. Това предизвика първо кола на сигурността, а след това и червен флаг.
След около 20-минутна пауза спринтът беше рестартиран с „летящ“ старт. Норис премина на меки гуми и без затруднения задържа лидерската позиция. Зад него пилотите на Мерцедес Антонели и Джордж Ръсел оспорваха второто място, като младият италианец надделя в дуела със своя съотборник. И двамата започнаха с меки сликове, но при спирането по време на червения флаг минаха на средно твърди гуми, което позволи на Антонели да окаже натиск върху Норис в заключителните обиколки. Въпреки това британецът запази контрол и триумфира с аванс от 0.845 секунди. Ръсел остана трети.
Световният шампион Макс Верстапен финишира четвърти, след като още в началото изпревари Фернандо Алонсо и се възползва от отпадането на Пиастри. Пети стана Шарл Льоклер с Ферари, който дълго преследваше Фернандо Алонсо, преди да го изпревари в 22-ата обиколка. В крайна сметка испанецът запази шестата позиция, устоявайки на натиска на Люис Хамилтън, който заедно с Пиер Гасли оформи осмицата, която дава точки.
Our #F1Sprint points scorers 🇧🇷#F1 #BrazilGP @Gatorade pic.twitter.com/25waOhDCEx
— Formula 1 (@F1) November 8, 2025
В края на състезанието местният пилот Габриел Бортолето катастрофира тежко в първи завой на последната обиколка, борейки се за място в Топ 10. За щастие той съобщи по радиото, че се чувства добре и напусна болида без помощ.
That was a big crash 💥
— Formula 1 (@F1) November 8, 2025
Huge relief to know Gabi is all right 🙏#F1Sprint #BrazilGP pic.twitter.com/NNxKKSopr4
С днешната победа и отпадането на Пиастри, Норис увеличи аванса си в битката за титлата на девет точки. Верстапен остава на 39 пункта зад него, като загуби още четири точки в спринта.
Тази вечер от 20:00 часа е квалификацията за основното състезание на „Интерлагос“, което пък е в неделя (9 ноември) от 19:00 часа българско време.