Световният шампион Дженсън Бътън с Макларън спечели изключително интересното състезание за голямата награда на Австралия, втори кръг от сезона във Формула 1.

Малко изненадващо второто място зае полският пилот на Рено Роберт Кубица, а трета и четвърта позиция бяха спечелени от екипа на Ферари, като Фелипе Маса успя да изпревари съотборника си Фернандо Алонсо с около 2 секунди.

Състезанието на пистата Албърт Парк край Мелбърн се проведе при променливи метеорологични условия и бе съпътствано с множество атрактивни изпреварвания и сблъсъци.

Отличен старт под проливния дъжд направи петият на стартовата решетка Маса, който се изстреля на втора позиция, а лидер остана потеглилият от първо място Себастиан Фетел.

Дженсън Бътън, Фернандо Алонсо и Михаел Шумахер пък се сблъскаха в първата обиколка. Алонсо изгуби много позиции, а Шумахер бе принуден да мине през бокса, докато на пистата се появи кола за сигурност.

Бътън пък влезе за смяна на гуми още в 7-ата обиколка, рисковано сложи сухи такива на мократа писта. В крайна сметка рискът бе оправдан и му донесе победата.

В 16-ата обиколка Люис Хамилтън изпревари Маса и направи контакт с Марк Уебър, като изхвърли австралиеца от пистата и той загуби време, за да се върне на трасето.

След повреда в спирачките в 26-ата обиколка водачът Себастиан Фетел излетя от пистата и прекрати участието си, а лидерската позиция пое Хамилтън.

Две обиколки преди края Люис Хамилтън и Марк Уебър отново се удариха, докато водеха здрава битка за 4-о, 5- о и 6-о място с Фернандо Алонсо. Този сблъсък остави Хамилтън на 6-а позиция, а Уебър се смъкна до 9-ата.

Пети в крайното класиране бе Нико Розберг с Мерцедес, а съотборникът му Михаел Шумахер отново влезе в зоната на точките, макар и 10-и.

Точки взеха още 7-ият Витантонио Люци от Форс Индия и 8-ият Рубенс Баричело с Уилямс.

Лидер след втория кръг в световния шампионат остава Фернандо Алонсо с 37 точки, следван от другия пилот на Ферари Фелипе Маса с 33, докато Дженсън Бътън е трети с 31 точки.

Убедителен лидер при конструкторите във Формула 1 е Ферари със 70 точки.

6. Уилямс - 5

* Състезанието от третия кръг ще се проведе на 4 април за Гран при на Малайзия на пистата "Сепанг".

Гледайте на живо Формула 1 с туристическа агенция „Галера".