Приятно ми е, аз съм кака ви ВувуЗелка. Живея в Южна Африка и оставащите дни до края на Световното първенство ще прекарам заедно с вас и Gong.bg. На галено ми викат Вуву, защото от малка имам голяма уста. Зелка пък станах, след като родих шестте си деца. Но, да си дойдем на думата. Любопитните теми, които понякога остават скрити или може би са прекалено видни за всички останали, можете да научите тук.

Заглавието, разбира се, е доста пресилено. Точно толкова, колкото и крайните сравнения на Питър Мокаба с Адолф Хитлер. Такива обаче не липсват, въпреки че човекът се е борил години наред за правата на своя народ в ЮАР.

Причината е, че чисто новият стадион, построен за Световното първенство носи името на Питър Мокаба, местен герой в борбата срещу апартейда. Съоръжението е съвсем ново, построено до стар стадион, носещ същото наименование.

До тук добре, но Питър Мокаба е популярен и с рефрена си: “Убий Боер*, убий фермера”, който е бил в основата на избиването на над 3000 бели земеделски производители в началото на 90-те години. Според Комисията по човешките права в ЮАР това мото, което е и основополагащо за партията на Африканския национален конгрес (ANC) не е омраза, а просто израз на "конституционните права на свободно слово." Въпреки това Върховният съд на страната забрани лидерът на младежкото движение на партия Африкански национален конгрес да пее този рефрен, за да се избегне расово напрежение, особено сега, когато ЮАР е домакин на световното първенство.

Но да се върнем на Мокаба. Той е избран за народен представител в Кейптаун в първите общонационални избори с участието и на чернокожото население през 1994 година. Питър Мокаба става заместник-министър на околната среда и туризма в правителството Мандела. Въпреки всичко в биографията му изглежда има няколко тъмни петна, тъй като се смята, че той е подтикнал последователите си към извършване на расово насилие.

Оттук-оттам се прокрадват и мнения, че благодарение на политиката на Мокаба се е стигнало до катастрофалната заболеваемост на ХИВ/СПИН в ЮАР, тъй като вирусът е смятан едва ли не за безобиден. Според някои данни днес болните в ЮАР са над 5,7 милиона души, при население около 48 милиона, което поставя страната на едно от водещите места по заболеваемост.

По ирония на съдбата, до смъртта си през 2002 година, той има проблеми с дишането, причинени от пневмония, болест, често свързана със ХИВ/СПИН в съвременния свят. Самият Питър Мокаба отрича, че е болен, а след смъртта му партията на Африканския национален конгрес отхвърля възможността смъртта му да е причинена от ХИВ/СПИН и обявява, че е в резултат на пневмония.

*в смисъл на фермер и се употребява по-скоро като обидна дума за белите в ЮАР