Тимът на АЗ Алкмаар предопредели до голяма степен крайния победител в плейофа за Лига Европа в холандския шампионат. Това стана след повече от убедителна победа у дома с 3:0 над Утрехт в първия двубой.

Мачът започна перфектно за домакините. Още в 17-та минута Йорис ван Овереем откри резултата след асистенция на Калвин Стенгс. А малко след това всичко на практика беше решено.

И в антигерой за Утрехт се превърна футболистът на гостите Ясин Аюб, който си вкара нещастен автогол. Така при 2:0 за АЗ Алкмаар дойде и почивката, а след нея домакините търсеха още едно попадение, за да решат всичко рано-рано.

И го постигнаха. Ваут Вегхорст оформи класиката в тяхна полза с попадението си в 64-та минута след асистенция на Стайн Вуйтенс и до края двубоят се доиграваше с предизвестен победител.

Ответният сблъсък е на стадиона на Утрехт в ранния следобед в неделя, но с оглед на показаното от двата отбора в четвъртъчната вечер, той ще е по-скоро с протоколен характер и трудно може да се стигне до обрат.