Изненадата може да дойде от Евертън
Всеки петък ще се опитам да представям мачовете от ВЛ, търсейки логика в един футболен свят, в който точно това почти винаги отсъства. И все пак – имаме 10 мача от събота по обяд до понеделник вечер. Този път ще започна с по нещо за всеки двубой, а от следващата седмица ще потърсим само някои конкретни акценти в целия кръг. Прогнозите обаче ще може да намирате всяка седмица в тази колонка.
Ливърпул – Уотфорд, събота, 14:30 Прогноза – 4:0
Бърнли – Манчестър С, събота, 17:00 Прогноза – 0:2
На пръв поглед мачовете на Ливърпул и Манчестър Сити изглеждат достатъчно лесни, за да не се съмнява никой в крайния изход. Тези два състава са по-силни от всички останали, така че въпросът е дали те ще бъдат достатъчно съсредоточени, а не дали противниците им могат да им се противопоставят. „Мърсисайдци” приемат Уотфорд. Интересно е как ще реагира Мохамед Салах на всичко, което се изговори и случи с него – договор, разочарованието в националния отбор, дори конкуренцията, която сега вече съществува в състава. Ще е любопитно колко сериозна всъщност е травмата на Трент Алекзандър-Арнолд. Той е единственият, за когото е трудно да са каже, че има добър заместник. И тук не говорим за равностоен, а за добър. Защото от лявата страна Андрю Робъртсън е по-силен от Цимикас, но все пак гръцкият бранител на Ливърпул може спокойно да замени шотландеца. В дясната зона това не е така. И ако не за този двубой, то поне за следващите 3 това има огромно значение. Почти същото може да се каже и за мача на Бърнли с Манчестър Сити. От октомври 2018 година насам хората на Шон Дайш са вкарали само един гол на „гражданите” в общо изиграни 9 мача. Наистина ми се струва, че битката за титлата ще има един спокоен следобед след две победи на лидерите.
Челси – Брентфорд, събота, 17:00 Прогноза – 2:0
С влизането на Кристиан Ериксен в игра, Брентфорд вече има малко повече идеи как да атакува. Има и друго последствие – Айвън Тони може да отиде доста по-напред по терена и да не участва активно в разиграването, а да бъде човек, към когото се подава топката за завършек на атаката. За мен това прави разлика в ефективността на Брентфорд и липсваше в състава преди идването на Ериксен. Трудно е човек да помисли, че Челси може да има проблеми в тази среща, а и Рийс Джеймс може би ще е в състава, макар че е трудно да сме сигурни в каквото и да е след мачовете на националните отбори.
За Челси може да се говори като за пример на ефективност. Или за точно обратното на това, което Брайтън показваше миналия сезон. Сега сините от Лондон са отличници по отношение на:
– реалните им вкарани голове са със 7.52 над очакваните (xG), като единствено при Вила ефективността е толкова сериозна.
– реалните допуснати голове са с 6.32 по-малко от очакваните (xGA), което отново е второ постижение в лигата, като само при Уулвърхямптън разликата е по-голяма, но там става дума по-скоро за аномалия.
За мен това е всъщност доказателство за най-важното – Тухел ще опита в бъдеще да направи от Челси втората машина на ефективността във ВЛ, след тази която вече виждаме от Клоп. Но още не е толкова близо до постигането на тази цел.
Брайтън – Норич С Прогноза – 3:0
Лийдс Ю – Саутхямптън Прогноза – 2:1
Уулвърхямптън – Астън Вила Прогноза – 1:1
Брайтън продължава да е ярък представител на разиграването на топката и високата преса. По този начин тимът търси предимство над съперника. Ако успеят да го реализират срещу Норич Сити ще имат лесен успех, защото „канарчетата” имат огромен проблем, когато трябва да се защитават продължително време без да владеят топката. За мен при такъв сценарии не виждам как Брайтън ще допусне дори гол във вратата си.
Ключовата дума за срещата на Лийдс Ю и Саутхямптън е преса. След идването на Джеси Марш, „белите” промениха начина на пресиране и цялостно играта си без топка. Две седмици, в които могат да го тренират на спокойствие би следвало да им даде увереност. Сега играят и у дома, което драстично може да увеличи агресивността им. Ще трябва да се изчака пресконференцията, за да се разбере кой ще е на разположение за срещата, защото според предварителното информация твърде много хора би трябвало да се възстановят за този мач. Но големият проблем си остава контузията на Патрик Бамфорд. Интересното при Саутхямптън за мен са зоните на пресиране. Те са с четвърто постижение в проценти (ползвам този вариант на показателя, за да избегна количествените разлики), като изостават само от Брайтън, Манчестър С и Ливърпул. А разликата е в 8 десети от единицата. Има и още нещо – Саутхямптън пресира активно във финалната и средната третина, докато върнат ли се в защита Светците застават в зона. Точно заради това, ако противникът успее да ги държи в тяхната половина, може да разчита на успех.
Колкото до Уулвс и Астън вила, там имаме два състава, за които спокойно може да си зададем въпроса колко ще са амбицирани. Истината е, че Вила не се справя срещу многолюдна защита на съперника, поради което ми се струва, че равенството е доста вероятно.
Манчестър Ю – Лестър С, събота, 19:30 Прогноза – 3:1
Ако човек се довери на аналитичните данни, ще види, че този сезон Лестър Сити е един от най-облагодетелстваните отбори от гледна точка на спортния шанс. Което всъщност е странно, търсейки състава в класирането. „Лисиците” остават на 10-то място, като големият проблем за целия сезон е всъщност защитата. Тимът е допуснал най-голямото число голове на този етап от сезона след 2003-2004, когато изпаднаха от ВЛ. Ще работи ли защитата на Лестър на „Олд Трафорд”?
За мен е трудно да си представя нещо подобно. Манчестър Ю изглежда като отбор, който би могъл да се справи с всеки тим, когато не са пресирани, защото имат достатъчно индивидуална класа пред и в противниковото наказателно поле. А Лестър Сити вероятно ще се групира в своята половина. Но се натъкнах на друг интересен факт. Ако погледнем оставащите мачове до края на първенството на Манчестър Ю, Арсенал и Тотнъм и ги съпоставим с резултатите от същите тези срещи през миналата кампания, ще видим, че „артилеристите” са взели от тях 20 точки, „шпорите” са с 19, а „червените дяволи”са с 11. Но някак ми е трудно да видя конкретно в този двубой нещо различно от успех на домакините.
Уест Хям Юнайтед – Евертън, неделя, 15:30 Прогноза – 1:2
Тотнъм – Нюкасъл Юнайтед, неделя, 18:00 Прогноза – 1:0
В Евертън нещата изглеждат извън контрол. Може би това ще е и целта на състава в тази среща – да изиграе един мач, в който да е добре подреден и да има ред в действията им. Защото дори и при победата над Нюкасъл, това не се случи. Гостуванията са огромен проблем за „карамелите” – те нямат победа в последните 11 мача извън „Гудисън Парк”, като са взели 1 точка от предходните 9 мача навън. Това е ужасно. Но от друга страна пък имат добра успеваемост срещу Уест Хям като са загубили едва 1 двубой от последните 13 в Лондон срещу Уест Хям. Тимът е спечелил 16 точки повече срещу „чуковете” отколкото срещу който и да е друг съперник при гостуване. Но лошото е, че при Лампард почти не се вижда промяна в резултатите и различините аналитични показатели.
Уест Хям е символ на реда в играта и е нормално да са фаворити в мача, но някак ми се струва, че това е последният шанс за Евертън.
Календарната 2022 изглежда чудесна за Тотнъм и Нюкасъл. Шпорите взеха 21 точки от 12-те си мача, като само Ливърпул с 28 точки има повече след Нова Година. Нюкасъл би бил пети в подреждането, ако се гледаха само резултатите от 1 ануари насам, като тимът ще изостава от Ман. Сити само по голова разлика. Разликата при „свраките” е, че могат да се защитават продължително време без това да им се отразява. Последният път, когато Нюкасъл допусна повече от 1 гол във вратата си във ВЛ, датата бе 19 декември, а съперник бе Манчестър сити. При всички положения очакванията са за нискорезултатен двубой.
Кристъл Палас – Арсенал, понеделник, 22:00 Прогноза – 1:2
Кристъл Палас е достатъчно труден съперник за всеки от отборите във ВЛ този сезон. В първия двубой на срещу Арсенал, „орлите” водеха до 95-а минута, когато Лаказет изравни. А причината за добрата игра на Палас бе умението да затварят възможността за подаване на топката от линията на защитата на Арсенал към играчите на „артилеристите” в предни позиции. Сега могат да разчитат на същото, но трябва да се отчете, че хората ан Артета драстично развиха играта си в това отношение.
Въпреки че има по-тежка програма от Тотнъм до края на сезона, Арсенал е считан за фаворит за топ 4 и ако успее да го постигне ще е за първи път от 2015-2016. Ако задържат темпото на печелене на точки, хората на Артета ще стигнат до 73, което би им позволило да си осигурят място в топ 4 в 10 от предходните 13 кампании. Толкова добре се справят сега!
Но съставът има ясна разлика в играта у дома и като гост. „Артилеристите” имат 45% по-малко удари на брой навън (12.3 средно на мач в сравнение със 17.9 у дома), трети са в класирането за докосвания вътре в наказателното поле в мачовете на „Емиратс” (32.1), но са 11-ти като постижение на чужд терен (21.5). Всичко това говори за сериозен дисбаланс в играта и формата на състава в зависимост от това къде играе.
Големият проблем за Палас е в липсата на двама бързи и технични играчи – Заха и Олис. Макар че има и шанс да са на терена (50% според някои сайтове), твърде възможно е да бъдат запазени, защото след две седмици Палас играе полуфинал за ФА Къп, който е един от най-важните мачове за клуба в последните години.
Може да задавате въпроси в рубриката „Питай Боби” - https://gong.bg/ligata-na-dzhentylmenite/pitai-bobi