На всички е ясно, че дербито между Манчестър Сити и Ливърпул заема централно място в анализите на предстоящите мачове. Ние също сме му отделили достатъчно внимание със специално видео - https://www.vbox7.com/play:bf172f916b . А в този текст ще отправим (най-вече към себе си) пет въпроса, чиито отговори ще очакваме с интерес от предстоящите двубои.

Има ли криза в Челси?

Проблемът в Челси, доколкото го има, не е толкова в точките или класирането. Струва ми се, че няма достатъчно време, за да се стигне до отпадане на „сините“ от топ 4, защото едва ли Тотнъм и Арсенал ще бъдат перфектни до края, а и имат директен мач. Но пък виждали сме какви ли не чудеса във Висшата Лига. В Челси обаче има игрови проблем, който се появи в последния месец, беше туширан дълго време с индивидуалната класа на играчите, но все пак си съществува. Лондончани вече не пресират толкова добре, колкото през есента или дори миналата пролет. Ще си кажете, че това е твърде малко, за да създаде толкова сериозен проблем. Всъщност за мен не е така, защото това е един от двата основни елемента в играта на отбора. Знам, че може да се изброят поне пет други, но Тухел вкара в представянето на Челси агресия високо по игрището, близо до съперниковото наказателно поле, където се отнема топката и бързо се стига до завършващ удар, като противникът още не е готов. Последното изречение е описание на един епизод от играта на „сините“, който напоследък липсва тотално и Брентфорд го използва, може би дори по-добре от Реал Мадрид.

Сега хората на Тухел отиват на юг, за да гостуват на Саутхямптън, който също може да експлоатира това, ако Челси не промени играта си.

Как се спира Тотнъм?

Тотнъм в момента е на четвърта позиция. Да, Арсенал има мач по-малко, но аз от 1989 години предпочитам да имам спечелените точки, отколкото мачовете в запас. Струва ми се, че това е правилния начин на мислене конкретно в английския футбол. Другият модел на мислене е да печелиш всеки мач, коят осе изправи пред теб. „Шпорите“ обаче натрупаха три поредни победи, от 23 януари насам имат 5 загуби и 6 победи във ВЛ. Ясно е, че там настроението се подобрява, играта започва да става ефективна. Но има две неща в тяхното представяне, които могат да се изтъкнат като изключително полезни – широчината на играта, осигурявана чрез фланговите играчи в четворката в централната част на игрището и връзката на Хари Кейн с всички останали в атака. Но това е видно от всяко едно нападение на тима. Сега е интересно дали някой ще намери противодействие на тази система на игра. Как може да бъде прекъсната врязката на Кейн с останалите атакуващи футболисти? Например Нюкасъл през първото полувреме на мача им миналата седмица показа нещо интересно. Когато „свраките“ загубеха топката, те не атакуваха човекът, който я владее, а просто заставаха пред Хари Кейн, за да не я получи той. Нападението на „шпорите“ продължаваше, но не беше толкова опасно и директно. Това действие обаче беше основно задача на вътрешните полузащитници, които през втората част явно се умориха и това изчезна от играта им. Или пък Кейн намери решение на проблема. Колкото до широчината … нямам идея как би могло да се направи, но пък на Стивън Джерард му плащат добре, за да има отговор на този въпрос и да ни го предложи в събота вечер.

Кои ще са лидерите в Евертън?

Евертън попадна в ужасно за клуба положение – да се бори за оцеляване. Знам, че всеки сезон има поне по 5 състава, които минават през това, обаче „карамелите“ не са били част от подобна битка и това ги прави страшно уязвими. Между другото хората на Лампард изглеждат в паника напоследък. Пример е мачът с Бърнли. Играха добре през първото полувреме, имаше разиграване на топката, пресиращи действия, движение без топка на футболистите, дори увереност в играта, Ричарлисон блестеше. И изведнъж при първия проблем след почивката (агресия на Бърнли), от всичко това не остана и помен. Не е нормално! Нещо повече. Мениджърът на Бърнли Шон Дайш е казал на отбора си на почивката, че не е ясно дали Евертън знае как се печелят мачове. Това е огромна обида, която явно медиите са разбрали. И сега е време да видим дали някой се е почувствал обиден от тима. Защото ако и този път пропуснат подобно нещо, значи са се предали. А резултатите им говорят за нещо подобно. От 17 октомври (нямам идея дали помните кога е това), Евертън има 2 равенства и три победи от 22 мача. Или иначе казано от възможни 66 точки, те са взели едва 11.

За мен в тази ситуация има едно решение – да се види кои са лидерите в клуба. Не само в отбора, но и в клуба. Защото лидерството в този момент не се изразява само в говорене, а в действия. Лампард може да е лидер по определен начин, шефовете също, играчите най-вече. Ако лидери липсват на „Гудисън Парк“, тогава всичко е загубено. Така че въпросът е дали има такива?

Как реагира Бърнли под напрежение?

Бърнли спечели срещу Евертън, с което промени съдбата си – сега всички виждат в този състав основен претендент за оцеляване. Но те все още са под чертата, а в този уикенд ще гостуват ан последния Норич Сити. Е, този мач би следвало да го вземат, нали? Поне така би следвало да се очаква, а това генерира огромно напрежение. Подобно бе и преди мача с Евертън, когато Бърнли изигра слабо първо полувреме и когато вече беше на губещата страна обърна развоя. Това е различен вид напрежение за състава на Дайш – това на фаворита в срещата. Със сигурност те ще знаят и резултата от двубоя на Евертън на „Гудисън парк“ срещу Манчестър Ю, така че може да имат шанс за излязат извън последните 3 тима в подреждането. Да видим дали могат да издържат на нещо подобно.

Има ли отговор на Арсенал?

Убеден съм, че в някаква част от живота сте чували легендарното „не е важно дали си паднал, а дали можеш да станеш и да продължиш“. Във футбола го казват често след загуба на отборите. В Арсенал обаче имат нужда то два различни отговора на загубата от Кристъл Палас. На първо място трябва да кажем, че от доста време „артилеристите“ не бяха надигравани по толкова убедителен начин. Но сега те са удома, където играят уверено, изправят се срещу Брайтън, който ги съсипа в първата среща между тези състава за сезона, но някак хората на Артета си тръгнаха с равенство от „Амекс“. От 1 септември насам във Висшата Лига, хората на Артета са губили у дома само от Ман.Сити и Ливърпул, имат и две равенства с Кр. Палас и Бърнли. Останалото са победи. Би следвало да се очаква, че ще спечелят. Това е първият отговор, който тимът дължи – ще победи ли?

Вторият е свързан със състава. Всички твърдим, че тимът е твърде къс, няма подходящи заместници. Обаче помните ли как Смит-Роу изгря на сцената? Когато получи шанс. Е, сега със сигурност Локонга и Тавареш ке имат възможност да покажат какво могат и трябва да видим дали ще се възползват. Защото това е начинът да влезеш в първия състав на тази възраст – с изненадващо силно представяне. Но дали го имат в себе си?

Прогнози за кръга във ВЛ

Петък, 8 април:

22:00 Нюкасъл – Уулвърхямптън Уондърърс 1:3

Събота, 9 април

17:00 Арсенал – Брайтън 1:0

14:30 Евертън – Манчестър Ю 1:0

17:00 Саутхямптън – Челси 1:1

17:00 Уотфорд – Лийдс Ю 2:2

19:30 Астън Вила – Тотнъм 1:3

Неделя, 10 април

16:00 Лестър С – Кристъл Палас 2:1

16:00 Брентфорд – Уест Хям 2:0

16:00 Норич С – Бърнли 0:2

18:30 Манчестър С – Ливърпул 1:2