Чакането на Локомотив София да се завърне в родния футболн елит ще продължи. Витоша Бистрица стори немислимото и съхрани мястото си в Първа лига за сезон 2018/2019, след като надви „железничарите” с 6:4 след изпълнение на дузпи и с човек по-малко в плейофа помежду им, който се игра на стадион „Локомотив” в Пловдив! В редовното време двубоят приключи при 1:1, а в продълженията съперниците размениха по още едно попадение, като това за бистричани падна отвъд 120-ата минута.

Героят за Витоша при дузпите: Вината за нашия успех е колективна

Треньорът на Витоша: През сезона 20 пъти умирах и се съживявах

Срещата беше истинска скоростна въртележка, в която Витоша определено беше ощетен от съдиите, тъй като попадението на Илия Димитров, с което Локомотив откри в 4-ата минута, падна от засада. Към края на първата част реферите подминаха и чиста дузпа за "бистришките" тигри за нарушение на Александър Бранеков срещу Михаил Петров. Все пак през второто полувреме Даниел Кутев вкара с глава за 1:1. В продълженията Здравко Георгиев за втори път изведе "червено-черните" с изумителен гол в 109-ата минута, а драмата беше пълна, когато Стефан Христов изравни при вече изтекли 120 минути футбол.

При изстрелите от бялата точка футболистите на Витоша бяха безгрешни, а вратарят Николай Георгиев отрази изпълненията на Владимир Семерджиев и - по ирония на съдбата - Здравко Димитров. Така бистричани обориха всякаква логика и буквално само с 2 победи за целия сезон ще играят в групата на майсторите и през следващия сезон.

Президентът на Локо Сф си тръгна бесен след загубата

Много бързо след началния съдийски сигнал на Никола Попов събитията тръгнаха лошо за „бистришките тигри”. Още в 4-ата минута Илия Димитров откри за Локомотив, а попадението със сигурност трябваше да отменено заради засада. Николай Цветков получи топката отляво и даде идеално центриране, докато Димитров се извиси и засече с глава по същото време, когато всички защитници на Витоша ръкомаха за засада. Таранът стреля по много прецизен начин в горния десен ъгъл и опъна мрежата, а попадението бе зачетено въпреки факта, че при асистенцията на Цветков Димитров бе поне с метър в нередовна позиция.

В следващите минути Витоша трудно намираше начини да отговори в чисто игрово отношение, докато Локомотив имаше няколко добри епизода. В 17-ата минута Александър Александров се отчете с хубав пробив отдясно, при който нахлу в наказателното поле, излъга съперник и шутира към вратата. Рикошет в защитник отклони топката, която пак мина на по-малко от метър покрай десния стълб.

В 22-ата минута Николай Цветков пък можеше да отбележи наистина знаменит гол. Той спечели топката от Лъчезар Котев в центъра, тръгна напред и едва пресякъл центъра нанесе прехвърлящ удар. Стражът Николай Георгиев трябваше да прави отчаян спринт назад, за да избие с една ръка.

Секунди по-късно Витоша стигна до първия си реален шанс. Играчите на Костадин Ангелов спечелиха топката в половината на съперника, а тя стигна до Лъчезар Котев пред дъгата. Той с пета отклони леко назад за капитана си Михаил Петров, който шутира мощно и съвсем малко над гредата.

Нервите постепенно започнаха да взимат връх и от 33-ата минута нататък Иво Иванов от Локомотив имаше голям късмет, че се отърва само с жълт картон. Опитният халф на Локомотив се зае доста сериозно с мисията да провокира инцидент, който да доведе до изгонване за някой от играчите на Витоша. Първо 33-годишният играч фаулира Котев, а когато младият играч на Витоша протестираше на земята, Иванов с ядни жестове го прикани да се изправи. Котев скочи моментално и двамата опряха чела, след което играчът на „червено-черните” се строполи театрално, симулирайки удар. Цялото упражнение имаше обратен ефект, тъй като донесе жълт картон именно за претендиращия, че е жертва.

Само секунди по-късно Иванов се замеси в друг инцидент с Гьонов. Един по-остър сблъсък между двамата, заъвршил с фаул в полза на Локомотив, накара играчът на Витоша да отправи апели към съдията. Докато Гьонов се отдалечаваше Иванов посегна и го срита леко в крака. Това вбеси десния бек на бистричани и той се бърна, за да блъсне съперника си с рамо. И тук реферът Никола Попов показа нежелание да създава числено неравенство на терена, затова вдигна само жълт картон за Гьонов.

В 41-ата минута дойде втората ситуация, в която съдиите отново откровено ощетиха Витоша. Григор Долапчиев свали висока пред дъгата и я продължи зад гърба си. Тя падна на пътя на пробиващия Михаил Петров, а Бранеков се хвърли на отчаян шпагат. Той пропусна с много топката и препъна Петров в наказателното поле. Реферът Никола Попов, който беше близо до ситуацията, категорично показа, че няма да отсъди дузпа, макар нарушението да бе очевидно.

Финалният шанс пред Витоша за полувремето дойде в последната минута, когато Ивайло Лазаров пробва от 22-23 метра директен обстрел от пряк свободен удар. Изпълнението на халфа не бе лошо, ала топката премина не много далеч над гредата.

След паузата темпото драстично спадна, донякъде защото Локомотив направи отчетлив опит да накъсва действията на съперника, докато се прибра по-дълбоко в половината си. Въпреки този факт „железничарите” имаха  първата изгодна възможност. В 57-ата минута вратарят на Витоша излезе крайно неразчетено при центриране от ъглов удар и вместо да боксира, създаде меле в пеналта, което позволи на Цветков да стреля мощно от воле към незащитената врата. В сетния миг играч на Витоша посегна и рикошетът доведе до нов корнер.

Пропускът се оказа доста решителен, защото само 6 минути по-късно Витоша изравни. Михаил Петров изпълни по перфектен начин пряк свободен удар, като центрира към невралгичната зона пред вратарското поле, а защитата на Локомотив реагира изключително лошо. Кутев бе оставен съвсем сам срещу Кацарев и с глава отклони технично – 1:1.

Четвърт час преди края на редовното време двата отбора, както и зрителите по трибуните бяха неприятно сюрпризирани, след като осветлението на „Локомотив” внезапно угасна. На служителите отне около 5 минути да отстранят проблема, а почти веднага след това Витоша остана в намален състав. Получилият жълт картон при протестите около неотсъдената дузпа Ивайло Лазаров безумно посече Евертон Джилио-Том в центъра и Никола Попов нямаше избор, освен да го санкционира официално за втори път и така да го прати под душовете преждевременно.

Въпреки численият превес на Локомотив, именно Витоша бе тимът, който можеше да триумфира в редовното време. По средата 6-минутното продължение Лъчезар Котев показа неочакван изблик на сили и тръгна на мощен рейд през центъра. Той подмина трима-четирима съперници сякаш те бяха спрели, а после даде чудесен пас към Стефан Христов, който нахлу отдясно в наказателното поле. Таранът шутира силно и право в тялото на Кацарев, който отрази.

В продълженията недостигът на физически сили и в двата тима си личеше много ясно. Беше ясно, че или някой от тях ще се възползва от единичен шанс, или ще се пристъпи към изпълнение на дузпи.

Мигът вдъхновение се оказа в полза на Локомотив София. В 109-ата минута Илия Димитров спечели битката за висока топка пред наказателното поле и отклони към резервата Здравко Димитров. Венци Бонев увисна лошо при опита да пресече паса, а това позволи на крилото на „железничарите” да си бутне топката напред към дъгата. Здравко Димитров дори не се замисли повторно, а нанесе зверски шут по топката от около 21 метра, който извистя неспасяемо право в горния десен ъгъл – 1:2!

Никой обаче не бе предвидил, че и Витоша ще има своя шанс. Драмата настъпи в секундите преди края на добавеното време към второто продължение. Кристиян Кочилов изсипа топката от пряк свободен удар, а след серия рикошети топката стигна до Лъчезар Котев на 6-7 метра от целта. Халфът стреля, Кацарев парира шута му, но нямаше какво да стори при добавката на Стефан Христов - 2:2!!!

Изравнителния гол доведе и до стълкновение на централната трибуна, в центъра на което се оказаха шефовете на Локомотив София. Очевидно и футболистите на терена бяха разклатени от неочакваната развръзка, а това си пролича при изпълненията от бялата точка. Кочилов, Георги Ангелов, Лъчезар Котев и Стефан Христов бяха напълно безгрешни за Витоша, докато вратарят им хвана изстрелите на Здравко Димитров и Владимир Семерджиев. Горанов и Станкев бяха единствените, които поразиха целта, а това позволи на Стефан Христов при четвъртите изпълнения да хвърли целия щаб на "бистричани" в див екстаз.

ВИТОША – ЛОКОМОТИВ СОФИЯ 2:2 (след продължения)

0:1 Илия Димитров 4'

1:1 Даниел Кутев 63'

1:2 Здравко Димитров 109'

2:2 Стефан Христов 120+3'

Витоша (4-2-3-1): Николай Георгиев – Румен Гьонов (46' - Тодор Гочев), Георги Ангелов, Радко Мутафчийски, Венцислав Бонев – Михаил Петров /к/ (91' - Кристиян Кочилов), Лъчезар Котев – Даниел Кутев, Ивайло Лазаров, Стефан Христов – Григор Долапчиев

Старши треньор: Костадин Ангелов

Локо Сф (4-3-3): Кристиян Кацарев – Владимир Семерджиев, Александър Бранеков /к/, Александър Горанов, Христос Контохристос – Евертон Джилио-Том (90' - Мартин Станкев), Иво Иванов, Александър Александров (80' - Стоян Предев) – Владислав Романов (90+5' - Здравко Димитров), Илия Димитров, Николай Цветков