Дунав Русе ще бъде част от Първа лига и през сезон 2018/2019. Тимът на Малин Орачев спечели трудно, но съвсем заслужено с 2:1 плейофния дуел срещу втородивизионния Царско село. "Драконите" дръпнаха с два гола аванс след почивката, а столичани върнаха един гол чрез Георги Минчев в заключителните минути, но като цяло нямаха аргументи за нещо повече.

Малин Орачев: Беше тежко, но преодоляхме умората

Карагарен: Като видя жълто и искам да вкарам

Много силен мач за русенци направи Бирсент Карагарен, който вкара първия гол и асистира за другия, дело на Мухамаду Н'Диайе. По този начин Дунав стана първият елитен тим, който защити елитния си статут след въвеждането на новия формат на първенството. През миналата година и двата отбора от Първа лига, играли подобни баражи - Нефтохимик и Монтана - изпаднаха.

Вили Вуцов със здрава атака към "този смел човек" съдията

На терена в спортен комплекс "Ботев 1912" драматични мигове имаше и през първата част, когато Исмаил Иса от Дунав пропусна да реализира дузпа, докато в самото начало Царско село тресна напречната греда.

Завършилият на трето място във Втора лига тим можеше да дръпне в резултата още в 4-ата минута на срещата. Тогава Павел Петков изпълни корнер отляво по атаката, а центрирането съвсем целенасочено прехвърли всички във вратарското поле. Мартин Ковачев изобщо нямаше представа, че зад гърба му дебне Димитър Петков, който от 4-5 метра по диагонала нанесе мощно воле. Късметът покри символичните домакини, тъй като топката разтресе напречната греда.

Дунав бързичко отговори на предизвикателството. В 7-ата минута Васил Шопов центрира фалцово от пряк свободен удар отляво по атаката за русенци. Мухамаду Н’Диайе успя да се пребори за високата топка, ала изстрелът му с глава от около 8 метра беше твърде анемичен, за да затрудни вратаря Филип Димитров.

С напредването на времето „драконите” започнаха все по-уверено и по-уверено да диктуват темпото на мача. Имаше дълъг период на затишие, в който ситуациите липсваха, докато същевременно си личеше, че хората на Малин Орачев  отчетливо поеха контрол в средата на терена.

Първата истински чиста ситуация за „драконите” дойде в 29-ата минута. Васил Шопов съхрани топката отляво до аутлинията, а след това я пусна към нахлуващия в пеналта Божидар Васев. Играещият като ляв бек полузащитник центрира остро по тревата и това доведе до неразбирателство между Тейнур Марем и Филип Димитров. Вратарят излезе и се хвърли да лови, докато защитникът подложи крак и топката пое застрашително към вратата. Царско село извади късмет, че тя срещна крака на стража и излезе в корнер.

Грешките на Марем се понатрупаха и тъкмо той бе виновен за дузпата, която Дунав получи в 36-ата минута. Н’Диайе овладя висока топка в пеналта, първоначално реши да се върне назад, а после опита нов пробив. Марем изпусна сенегалеца точно когато сенегалецът позагуби баланс. Марем, бивш играч на Дунав и Лудогорец, посегна за шпагат и пропусна топката, след което, вече паднал, замахна втори път и намери прасеца на съперника си. Реферът Николай Йорданов нямаше особен избор, освен да посочи бялата точка.

Дузпата обаче доведе до поредната чудесна изява на Димитров. Вратарят „хвана” посоката, в която Исмаил Иса реши да изпълнява. Стражът плонжира в ляво и с две ръце боксира топката, която се удари и в гредата.

Вратарят нямаше никакво време да си отдъхне, защото броени секунди по-късно пак трябваше да се намесва животоспасяващо. Васев хвърли доста усилия, за да стигне топката до ъгловия флаг отляво по атаката на Дунав, а после някак успя с пас по земя да намери Бирсент Карагарен в пеналта. Крилото овладя пред погледа на Марио Петков, тръгна по аутлинията и от труден ъгъл нанесе точен изстрел. Димитров вдигна ръце над главата си, за да избие в корнер.

Три минути преди почивката Дунав изтърва поредната си златна възможност. Васил Шопов завъртя топката от ъглов удар, отсъден отляво по атаката. При далечната греда централният бранител на „драконите” Мартин Ковачев беше оставен без никаква опека, ала от 3-4 метра изпрати кълбото високо и неточно покрай целта.

Втората част стартира почти като първата – Царско село бе отборът, който рано-рано получи шанс за гол. В 53-ата минута защитата на Дунав не успя да изчисти едно центриране на Марио Петков, а Антонио Георгиев съхрани топката в пеналта. Той я продължи вляво за Павел Петков, който умело финтира Христо Попадийн, а после от 8-9 метра шутира мощно в търсене на далечния горен ъгъл. Кълбото мина съвсем малко над целта.

Седем минути по-късно Дунав най-сетне материализира превъзходството си. Символичните домакини организираха добра атака отляво, при която Васил Шопов пусна пас в коридор за Карагарен. Бившият играч на Локомотив Пловдив се озова на позиция за центриране в пеналта, като технично „прибра” кълбото пред шпагата на Марио Петков. Това го остави с огромен коридор към вратата, а Карагарен напредна и с кинжален шут по диагонала вкара за 1:0.

Това позволи на русенци да заиграят в познатия си стил на контраатаки, докато предоставят инициативата на съперника. Само четвърт час след откриващото попадение дойде и второто. В 76-ата минута Дунав направи скоростен преход отдясно, където резервата Бранимир Костадинов се измъкна с много пространство пред себе си. Крилото даде прецизен пас по земя, който остави сами срещу вратаря Карагарен и Н’Диайе. Филип Димитров стори максималното, като излезе, за да пресрещне Карагарен, преди последния да е овладял. „Седмицата” на Дунав технично вдигна кълбото над стража и така Н’Диайе се възполза, за да вкара на празна врата – 2:0.

Този гол като  че ли успокои твърде много русенци и те платиха цената за отпускането в своите редици. Светослав Диков спечели пряк свободен удар за Царско село точно пред границата на наказателното поле. Оттам Георги Минчев технично шутира над стената и заби кълбото под напречната греда – 2:1. При попадението остана впечатлението, че вратарят Антонов можеше да реагира по-добре, защото изстрелът не бе съвсем в ъгъла, но така  или иначе напрегнатите финални минути бяха факт.

За съжаление в тях втородивизионният съперник на Дунав стори твърде малко, за да постави доказано колебливата защита на „драконите” под напрежение. Вратарят Станислав Антонов и Юлиян Ненов си заработиха жълти картони за бавене на играта, но в крайна сметка цената си струваше за постигането на крайната цел – спасението.

ДУНАВ – ЦАРСКО СЕЛО 2:1

1:0 Бирсент Карагарен 60'

2:0 Мухамаду Н'Диайе 76'

2:1 Георги Минчев 82'

Дунав (4-2-3-1): Станислав Антонов – Христо Попадийн (56' - Юлиян Ненов), Мартин Ковачев, Петър Патев, Божидар Васев – Красимир Станоев, Диян Димов /к/ - Мухамаду Н’Диайе, Васил Шопов, Бирсент Карагарен (90+3' - Христо Лемперов) – Исмаил Иса (72' - Бранимир Костадинов)

Старши треньор: Малин Орачев

Царско село (4-2-1-3): Филип Димитров – Марио Петков, Тейнур Марем, Георги Хашев, Галин Минков – Антонио Георгиев, Димитър Петков (72' - Китан Василев) - Реян Даскалов – Павел Петков (68' - Божидар Кацаров), Светослав Диков /к/, Георги Минчев

Старши треньор: Велислав Вуцов