Националният отбор на България загуби от този на световния вицешампион Хърватия с резултат 1:2 в контролна среща в Катар. Кирил Десподов откри в 69-ата минута, но секунди след попадението му той бе изгонен за два жълти картона. Преди това, в 63-ата минута, Дуйе-Чалета Цар беше оставил своите с човек по-малко. Иначе Лука Модрич изравни в 76-ата от дузпа, а Андрей Крамарич донесе пълния обрат в 80-ата минута, с което оформи и крайния резултат.

В края на мача "лъвовете" изпуснаха прекрасна възможност да изрванят резултата, но Доминик Янков пропусна от чиста позиция. По този начин нашите записаха 20-ти пореден мач без победа далеч от дома.

България завършва минитурнето си в Катар с две загуби, след като преди дни отстъпи и на домакина на предстоящото Световно първенство със същия резултат.

За нашите предстоят четири мача от група C в турнира Лига на нациите в началото на месец юни. "Трикольорите" гостуват на Северна Македония, приемат Грузия, след което пътуват до Гибралтар и отново на Грузия.

Отзивите след контролната среща:

Вуцов: Играхме като равни с равни със световния вицешампион, дузпата реши всичко​

Ясен Петров: Леко ги побутна съдията, Десподов осъзна грешката си​

Десподов: Поемам отговорността, ако бяхме останали с 11 човека, щяхме да ги победим​

Илиев: Беше сред най-добрите ни мачове, но ни липсва самочувствие​

Лечков: Протестите не ни притесняват, косвена жертва сме​

Наставникът на "лъвовете" Ясен Петров направи четири промени сред титулярите в сравнение с 11-те, които стартираха при загубата от Катар с 1:2 преди няколко дни. От първата минута започнаха вратарят Светослав Вуцов, Единсон Йорданов, Ивайло Чочев и Радослав Кирилов на местата на Николай Михайлов, Васил Божиков, Георги Костадинов и Спас Делев.

За Хърватия големите звезди Лука Модрич, Матео Ковачич и Иван Перишич бяха на резервната скамейка за старта на двубоя.

Хърватите стартираха по-силно срещата и бързо се настаниха в половината на българите. В една от първите атаки на световните вицешампиони Никола Влашич влезе на скорост в наказателното поле, но успоредното му подаване не намери Марко Ливая.

В седмата минута именно Ливая надскочи Петко Христов на далечната греда и засече с глава центриране отляво в наказателното полет, но над горната греда на Светослав Вуцов.

Три минути по-късно хърватите пропуснаха отличен шанс да открият резултата. Защитата пред Вуцов изпусна Борна Баришич, а звездата на Рейнджърс нанесе мощен удар от границата на наказателното поле, който обаче беше отразен по прекрасен начин в корнер от стража на Славия.

Десет минути след това отново Вуцов се намеси след изстрел от дистанция на дебютанта в състава на "шахматистите" Никола Моро.

България създаде първата си голова ситуация в 25-ата минута, когато нашите организираха хубава контраатака. С два бързи паса „лъвовете“ успяха да спечелят числено превъзходство в полето на „ватрените“. Десподов получи пред наказателното поле с гръб, но свърши чудесна работа и намери отдясно в наказателното поле непокрития Радослав Кирилов. Капитанът на Славия стреля силно в близкия ъгъл, но вратарят Ивица Ивушич се отличи с отлично спасяване.

Малко след това Мартин Минчев шутира силно, но прекалено високо в аут.

В 35-ата минута Вуцов отново трябваше да се намесва и го направи след удар от въздуха на Борна Баришич в близкия ъгъл след центриране отдясно. Три минути по-късно Мислав Оршич нанесе изстрел по тревата в наказателното поле, но право в ръцете на младия ни страж.

Четири минути преди края на първата част Единсон Йорданов пробва шут от дистанция, но топката прелетя близо до дясната греда на Ивушич.

На почивката Атанас Илиев замени Мартин Минчев в състава на България, докато Иван Перишич и Матео Ковачич смениха Домагой Вида и Николо Моро в тима на хърватите.

Две минути след началото на втората част именно Перишич, който взе капитанската лента, проби отляво и стреля в близкия ъгъл, но покрай гредата в аут.

Последваха няколко минути, в които българите създадоха лек хаос в противниковото наказателно поле, но до чиста голова ситуация пред Ивушич не се стигна.

В 51-ата минута Тодор Неделев пробва да изненада хърватите с бързо изпълнение на фаул. Ъгълът за стрелба пред халфа на Ботев Пловдив беше почти нулев, но добре насоченият му удар беше избит от Ивушич.

Осем минути след това Оршич стреля директно от пряк свободен удар, като топката тупна точно пред Вуцов и се отби от лявата греда, след което излезе в аут.

След час игра на терена се появиха Георги Йомов и Георги Костадинов, които замениха Радослав Кирилов и Ивайло Чочев.

В 63-ата минута „ватрените“ останаха в намален състав, след като защитникът Дуйе Чалета-Цар бе изгонен след втори жълт картон. Бранителят на Олимпик Марсилия извърши грубо нарушение в краката на Десподов и съдията му показа жълт картон, който беше втори за него и напусна терена принудително. По предварителна договорка нов играч така и не се появи на мястото му.

България поведе в резултата в 69-ата минута, когато резервата Атанас Илиев изведе по чудесен начин зад защитата на Хърватия Кирил Десподов, а нашият капитан напредна към наказателното поле, стреля, топката рикошира във вратаря Ивушич, но попадна в мрежата му за 1:0. При радостта си обаче звездата на Лудогорец свали своята фланелка и получи втори жълт картон, заради което бе изгонен.

В 72-ата минута ветеранът Лука Модрид замени Ловро Майер.

Четири минути по-късно именно звездата на Реал Мадрид изравни резултата. Кристиян Малинов дръпна и събори в наказателното поле играч на Хърватия и главният съдия отсъди дузпа. Зад топката застана Модрич, който беше точен и прати Вуцов в обратния ъгъл - 1:1.

Пълният обрат стана факт сама в рамките ни три минути. В 80-ата появилият се като резерва Андрей Крамарич си освободи пространство отдясно в наказателното поле, премина безпроблемно през Мики Орачев и Петко Христов, след което стреля силно към далечния ъгъл и отбеляза за 1:2.​

Четири минути преди края на двубоя България пропусна златна възможност да изравни резултата. Понграчич сгреши пред наказателното си поле и нашите се оказаха трима на един срещу хърватите. Борислав Цонев реши да комбинира с непокрития вляво Доминик Янков, който се забави, засуети се, не успя да отправи завършващ удар и бе блокиран.

В следващата атака Перишич стреля директно от пряк свободен удар, но топката прелетя на сантиметри над напречната греда.

В четвъртата минута от добавеното време пък опасен удар на Янков от дистанция премина много близо до дясната греда на "шахматистите", които удържаха аванса си и взеха победата.

FT | БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ  1:2

1:0 Кирил Десподов 69'

1:1 Лука Модрич (дузпа) 76'

1:2 Андрей Крамарич 80'

Червени картони: Дуйе Чалета-Цар (Хърватия) 63'; Кирил Десподов (България) 70'