България не можеше да запише по-добро начало в Лигата на нациите. Макар и не съвсем перфектни в първите си два мача, момчетата на Петър Хубчев записаха две победи, след като на наша земя Норвегия склони глава с 0:1. Единственият ни точен изстрел в мача се оказа достатъчен да победим коравия скандинавски тим. Голът на Радослав Василев, негов първи за „трикольорите”, не би бил достатъчен, ако страхотния в пореден мач Пламен Илиев не бе запазил вратата ни суха през изключително тежките първи 45 минути на сблъсъка.

Треньорът на Норвегия: Това бе най-тежкото ни гостуване

Хубчев: Нямам думи за тези момчета! Уникални!

След почивката именно изненадващото включване на Василев от пейката се оказа ключово, а до края „лъвовете” играха самоотвержено и самопожертвователно, за да приберат пълен комплект от 6 точки след първите си два мача. Трябва да отбележим, че нищо не предвещаваше подобна развръзка, особено каот се има предвид, че един от избраните за титуляри - Симеон Славчев - пострада при загрявката. Въпреки своите физически проблеми Мартин Райнов зае мястото му, а тъкмо капитанът на Берое напусна игра за щастливото включване на "златния жокер" Ради Василев.

LAP.bg
19 снимки

Първото полувреме беше изключително слабо за нашия тим, като за тези 45 минути (плюс 2-те продължение). Определено съдбата ни удари мощно рамо, защото норвежците без да показват кой знае какъв футбол и предимно наблягайки на проблемните за нашата отбрана центрирания стигнаха до няколко изключително чисти ситуации.

Цяло чудо бе, че резултатът не бе открит още в 5-ата минута, когато позволихме на Биргер Мелинг твърде лесно да пробие по фланга. Левият краен защитник центрира меко и точно към непокрития при далечната греда Бьорн Йонсен. Бившият играч на Литекс имаше време да овладее топката и тогава да стреля от около 6-7 метра. Именно спирането на топката позволи на Пламен Илиев да направи решителни крачки напред и да отвърне с феноменално спасяване.

Последваха десетина минути, които само подчертаха брака в нашата игра, а имаше и няколко остри влизания от играчи на двата отбора, които само повишиха градуса на страстите.

Норвегия се размина с гола в 20-ата минута, когато защитата ни се справи зле при дълго изпълнение на тъч от Хавард Нортвейд. Избитото кълбо отиде право у Стефан Йохансон, който шутира мощно с левия крак. Кълбото профуча на около половин метър покрай основата на десния стълб.

В 38-ата минута късметът отново ни покри. Топката бе изритана от половината на съперника към нашето наказателно поле, където Страхил Попов увисна в опита да пресече. Това освободи пространство за Мохамед Елиунуси, който центрира прострелно по тревата. В другия край на наказателното поле никой не внимаваше за Йохансен, който шутира без подготовка. Иван Бандаловски протегна крак и отклони топката съвсем минимално, колкото тя да оближе външната страна на мрежата.

В предпоследната минута на първата част скандинавците дори ни хванаха на опасна контраатака при числен превес трима срещу двама. Елиунуси изведе чудесно Йонсен на стрелкова позиция отдясно в наказателното поле. Ударът, който нападателят нанесе от около 13-ина метра, пое към близкия долен ъгъл, а Илиев уверено улови.

Второто полувреме започна с още едно спасявана на нашия вратар, който този път не предприе рискове при тежкия изстрел на Йохансен от пряк свободен удар. Топката беше насочена с много сила в ъгъла, който Илиев покриваше и затова стражът разумно прецени, че е по-добре да боксира.

В тези минути, когато наглед нищо не функционираше за нашия тим, Хубчев предприе интересно решени и извади започналия на пожар Райнов, за да вкара нов атакуващ играч в лицето на Василев.

Нападателят на Черно море се нуждаше от само 9 минути на терена, за да открие резултата при първата ни наистина сносна атака. Галин Иванов и Краев разиграха добре отдясно до тъчлинията, а последният пусна извеждащ пас за напредналия Страхил Попов. Десният бек центрира по перфектен начин към близката греда, където Василев се извиси с глава нанесе изключителен изстрел по диагонала. Вратарят Ярстайн се разтегна максимално, а кълбото срещна страничният стълб и се оплете в мрежата – 1:0!

Голът определено поля с леден душ амбициите на норвежците, които започнаха да прибързват в отиграванията си. Това откри пред българите няколко доста добри възможности за контраатаки, които за жалост не бяха развити както трябва до края си.

Положителното бе, че с гол преднина не позволихме на противника да ни подложи на същия натиск, какъвто гледахме през първата част. Едва в 80-ата минута резервата в редиците на домакините Александър Сьорлот стигна първи до центриране от ъглов удар и с глава стреля нелошо от около 8-9 метра. Изстрелът му беше насочен под гредата, но и право там, където беше стабилният Пламен Илиев.

В самия край на мача нервите взеха връх и Норвегия остана с 10 души, след като един от най-класните в редиците на противника - Хавард Нортвейд си заработи два жълти картона в 79-ата и 88-ата минута.

Така във временното класиране в нашата група 3 от Дивизия С България води с 6 точки, а втори остават норвежците с 3. Другите два съперника от нашия поток - Словения и Кипър играят тази вечер в търсене на първи точки след загубите си на старта.

Следващият месец България се завръща в турнира с домакинство срещу Кипър.

БЪЛГАРИЯ – НОРВЕГИЯ 1:0

1:0 Радослав Василев 59'

червен картон: Хавард Нортвейд 88'

България (4-2-3-1): Пламен Илиев – Страхил Попов, Божидар Чорбаджийски, Николай Бодуров, Иван Бандаловски – Мартин Райнов (50' - Радослав Василев), Георги Костадинов – Кирил Десподов (73' - Иван Горанов), Божидар Краев (82' - Кристиан Малинов), Галин Иванов – Ивелин Попов /к/

Селекционер: Петър Хубчев

Норвегия (4-4-2): Руне Ярстейн – Омар Елабделауи, Хавард Нортвейд, Кристофер Айер, Биргер Мелинг – Стефан Йохансон /к/ (62' - Ивер Фосум), Сандер Берге (78' - Оле Селнес), Маркус Хенриксен, Мохамед Елиунуси – Бьорн Йонсен (46' - Александър Сьорлот), Джошуа Кинг

Селекционер: Ларс Лагербак

Стадион: „Васил Левски” (София)