Отборът на ЦСКА изкова труден, но много ценен успех при визитата си на Арда Кърджали в мач от 16-ия кръг на efbet Лига. „Червените” се наложиха с 3:1 и така увеличиха преднината си пред Лудогорец на пет точки. Шампионите обаче са и с два мача по-малко.

Двата тима изиграха вълнуващ сблъсък на „Арена Арда”, като феновете на стадиона освен четири гола видяха още куп интересни и спорни ситуации. Гол на домакините пък бе отменен заради много „тънка” засада в началните минути на срещата.

Головете за победителите вкараха Джонатан Линдсет, Дюкенс Назон и Марселиньо Кареасо, като последните двама се появиха на терена от пейката. Голът за Линдсет пък бе негов дебютен с екипа на ЦСКА. Точен за домакините пък бе Светослав Ковачев в началото на втората част.

Така след 15 изиграни мача от началото на сезона, ЦСКА събра актив от 37 точки и заема първото място във временното класиране. Арда засега остава на 16-та позиция.

start-photo.bg
97 снимки

Двубоят на стадион „Арена Арда” започна в отлично темпо, като двата тима се хвърлиха в истинска битка още от първата минута. Първата добра възможност за гол се разкри пред състава на ЦСКА. Шагоян получи отляво и центрира към Шопов, но той не успя да играе с топката. Тя обаче попадна в Маурисио Гарсес, който отправи топовен шут по диагонала, който обаче спря в тялото на защитник на Арда.

Домакините отговориха на почти моментално. В 4-ата минута възпитнаиците на Александър Тунчев стигнаха до красиво попадение, което обаче бе отменено заради засада. Илия Юруков получи топката в центъра на терена и веднага комбинира с Тонислав Йорданов отляво. Той напредна много добре и пусна успореден на голлинията пас към Светослав Ковачев, който на празна врата реализира. При подаването на Юруков към Йорданов обаче имаше засада, която стана причината за незачитането на гола. Ситуацията бе дълго преглеждана с помощта на ВАР.

Домакините продължиха да бъдат по-активния тим на терена и този, който по-често атакуваше противниковата врата. В 15-ата минута футболистите на Арда имаха претенции за дузпа, след като Умар Сако бе ударен в лицето в наказателното поле на ЦСКА. Положението бе разгледано с ВАР, но наказателен удар не бе отсъден (ВИЖТЕ СИТУАЦИЯТА ТУК). Малко по-късно Тонислав Йорданов стреля с глава, но прати топката в аут.

Резултатът в мача бе открит в 31-ата минута, когато ЦСКА демонстрира един от специалитетите си от началото на сезона. „Червените”, които днес играха с черни екипи, се разписаха след статично положение. Тибо Вион центрира перфектно от корнер на границата на вратарското поле, където Линдсет технично я насочи в далечния ъгъл за 1:0 в полза на гостите.

Футболистите на Саша Илич изпълниха още няколко корнера пред вратата на Арда, но без особен успех. След единия от тях Браян Морено стреля със задна ножица, но прати топката над вратата. До края на първото полувреме опасностите пред двете врати липсваха и логично почивката дойде при минимална преднина за гостите.

На полувремето Саша Илич предприе две промени в състава си, като играта напуснаха Маурисио Гарсес и Жираир Шагоян, а на техните места се появиха Жеферсон и Лазар Туфегджич.

В началните минути на втората част домакините стигнаха до първите си корнери пред вратата на Густаво Бусато, които не затрудниха бразилския страж на „червените”.

39 снимки

Той обаче нямаше какво да направи в 55-ата минута, когато домакините изравниха. След изпълнение на свободен удар в близост до наказателното поле на гостите, топката бе пратена около точката на дузпата, където Светослав Ковачев бе оставен непокрит и с премерен удар с левия крак, порази целта за 1:1. Асистенцията за гола бе дело на Иван Коконов.

ЦСКА много бързо върна преднината си в резултата благодарение на резервата Дюкенс Назон. Само пет минути, след като се появи на терена, нападателят реализира за 2:1 в полза на „червените”. След центриране от ъглов удар, Амос Юга се справи с Тонискав Йорданов в наказателното поле, а топката попадна в Назон отляво. Хаитянинът овладя и незабавно стреля по диагонала, за да преодолее Анатолий Господинов.

Девет минути преди края на редовното време, домакините стигнаха до брилянтна възможност отново да изравнят резултата. Арда получи правото да изпълни пряк свободен удар на около 25 метра от вратата на гостите. Светослав Ковачев стреля изключително силно, Бусато успя да избие топката в напречната греда. Тя попадна в Коконов, който също стреля, но и той бе отказан от Бусато, който отново спаси.

Крайния резултат в срещата бе оформен в 90-ата минута, когато Марселиньо Кареасо вкара красиво попадение. Лазар Туфегджич получи отляво и центрира много прецизно в наказателното поле, където Кареасо бе оставен непокрит. Колумбиецът пое с десния си крак, а веднага след това стреля с левия, за да прати топката под гредата за 3:1.

FT АРДА – ЦСКА 1:3

0:1 Линдсет 31', 1:1 Ковачев 55', 1:2 Назон 64', 1:3 Кареасо 90'

Стадион: „Арена Арда”, Кърджали

Рефер: Георги Давидов

Арда: 1 Анатолий Господинов, 3 Умар Сако, 8 Милен Желев, 9 Тонислав Йорданов, 10 Светослав Ковачев, 17 Иван Коконов , 20 Деян Лозев, 24 Алекс Петков, 70 Христо Иванов, 77 Илия Юруков, 80 Лъчезар Котев

Резерви: 36 Васил Симеонов, 2 Джуниет Али, 4 Милен Стоев, 6 Пламен Крачунов, 11 Александър Георгиев, 18 Ласана Н'диайе, 26 Ел Мами Тетах

Старши треньор: Александър Тунчев

ЦСКА: 1 Густаво Бусато, 2 Юрген Матей, 19 Иван Турицов, 6 Християн Петров, 15 Тибо Вион, 27 Маурисио Гарсес , 21 Амос Юга, 8 Станислав Шопов, 7 Джонатан Линдсет, 28 Браян Алварес, 23 Жираир Шагоян

Резерви: 25 Димитър Евтимов, 4 Мено Кох, 13 Галин Минков, 3 Джеферсон Телес, 11 Лазар Туфегджич, 26 Марселино Кареазо , 9 Дюкенс Назон