Шампионът на България по баскетбол за жени Дунав 8806 остана със среброто за първи път в традиционния международен турнир "Русчукъ", след като до момента бе печелил седем пъти надпреварата.

Момичетата на треньора Георги Божков отстъпиха с 58:77 (15:23, 12:11, 14:25, 17:18) точки на носителя на Купата на Румъния и финалист в местното първенство за 2015 г. Тимът на Шепши Сфънту Георге в своеобразния финал в третия ден от надпреварата в "Булстрад Арена".

"Сините феи" не започнаха по най-добрия начин. Гостите вкараха първите 3 точки в мача и успяха да задържат аванса си, който в края на първата част вече бе от 8 точки за 23:15. Дунавки не се отказаха да преследват обрата и на няколко пъти бяха близо да го осъществят, но на полувремето изоставаха със 7 точки за 27:34 точки.

След почивката тимът от румънска Трансилвания успя да се възползва максимално от грешките на домакините в завършващата фаза, като не пропускаше да реализира при своите атаки и дръпна с 18 точки за 59:41 точки 10 минути преди края. Финалната сирена пък дойде при 77:58 в негова полза.

Най-резултатна за дунавки бе Радостина Димитрова с 19 т., а Дженифър Брандън добави 13 т. За гостите Тиана Маршъл вкара 25 точки, а Джанеса Джефри - 13.

Раздадени бяха и куп индивидуални награди. Дунавката Брандън получи приз за най-много спечелени борби.

За най-добър защитник бе определен Джанеса Джефри от Шепши, за най-добър подавач - Анамари Парау, за реализатор номер 1 бе отличена Александра Катич от Шумадия, а за MVP Тиана Маршъл от Шепши.

Преди това финалиста в първенството и носител на Купата на България Нефтохимик 2010 победи полуфиналиста от първенството и Купата на Сърбия Шумадия Крагуевац с 91:64 (25:16, 24:21, 29:12, 13:15).

Най-добра за победителките бе Теодора Динева с 20 точки, а Мария Желязкова вкара 18 т. За сръбския тим Александра Катич записа 17 точки, а Кристина Милошевич - 15.