Британецът Алистър Браунлий стана първият състезател в историята, който защити олимпийската си титла по триатлон.

28-годишният англичанин, двукратен световен и трикратен европейски първенец, преодоля най-бързо трасето от 1.5 километра плуване, 38.48 километра колоездене и 10 километра бягане за 1:45:01 час.

На второ място на 6 секунди завърши по-малкият брат на шампиона Джонатан Браунлий. 26-годишният Джонатан, световен шампион през 2012 година, взе втори олимпийски медал в кариерата си, след като преди четири години на Игрите н Лондон остана трети.

Африканският първенец Хенри Шуман заслужи бронза. Той финишира на 42 секунди зад победителя и донесе първо отличие за Южна Африка от въвеждането на триатлона в олимпийската програма преди 16 години.

Световният вицешампион Мари Мола (Испания) завърши едва осми с изоставане от 1.25 минута.

Най-силният испанец Франсиско Хавиер Гомес, вицешампион от Лондон 2012 и петкратен световен първенец, пропусна Игрите в Рио, след като счупи ръката си на тренировка при подготовката си за Олимпиадата.