Пилотът на Мерцедес Нико Розберг спечели първия старт за сезона във Формула 1 на пистата „Албърт парк“ в Австралия. Веднага след него се нареди съотборникът му Люис Хамилтън, a трети остана състезателят на Ферари Себастиан Фетел.

Състезанието бе прекъснато заради ужасна катастрофа на пилота на Макларън Фернандо Алонсо в 17-ата обиколка. След близо 15-минутна пауза, и след премахването на останките от болида на Алонсо от пистата, надпреварата бе подновена.

Първата десетка допълниха следните пилоти - 4. Даниел Рикардо (Ред Бул), 5. Фелипе Маса (Уилямс), 6. Ромен Грожан (Хаас), 7. Нико Хюлкенберг (Форс Индия), 8. Валтери Ботас (Уилямс), 9. Карлос Сайнц-младши (Торо Росо), 10. Макс Верстапен (Торо Росо).

Състезанието започна изключително силно за Себастиан Фетел, който стартира от трета позиция, но метри преди първия завой успя да изпревари болидите на Мерцедес и поведе колоната. Нико Розберг, който тръгна от втора позиция дори бе изпреварен и от Кими Райконен, а Люис Хамилтън изненадващо изостана до шестото място. Кевин Магнусен пък трябваше да влиза в бокса, след като спука гума още при стартирането си.

Това обаче бе самото начало на драмата на Албърт парк. В 17-ата обиколка от началото на състезанието, двукратният световен шампион Фернандо Алонсо претърпя зловещ инцидент, при който като по чудо остана невредим.

Тежката катастрофа на испанеца и строшеният му болид наложиха прекъсването на надпреварата за известно време, за да бъдат почистени останките от пистата.

След подновяването на състезанаието настъпиха сериозни промени във временното класиране.

Малко след това Кими Райконен също трябваше да напусне борбата, след като повреда в болида му предизвика пожар. За щастие пилотът на Ферари остана невредим.