След 15 години чакане, Черно море връща Купата на България във Варна! "Моряците" минаха по най-трудния път до трофея, и на финала се наложиха над Лукойл Академик със 72:68. Така за първи път след 2000-та година, и след втори пореден финал, Черно море ще отнесе Купата за Варна.

Лукойл пък със сигурност няма да има добри спомени от Плевен, където и през 2009-та бе огромен фаворит, и загуби финала от Левски. Сега Черно море премина през друг фаворит - Балкан - на четвъртфинал, взе страшно тежък полуфинал срещу Рилецо, и накрая удари и Лукойл.

Съвсем нормално като за финален мач, и двата отбора бяха доста нервни, и правеха нетипични грешки в началото. Черно море почна вихрено пред пълните с техни фенове трибуни, но не отне дълго на Лукойл да се окопити и да влезе в релси.

Варненци така и не успяха да капитализират началната еуфория в точки, и позволиха на "студентите" да завършат първата четвърт със серия от 8-0. Цели три минути без кош дадоха преднина на Академик от шест точки след 10 минути.

В средата на частта, резултатът бе 25:25, но нов импулс в играта на Академик - тройка на Николай Грозев и кош на Крис Минков, направиха разликата осем.

Лукойл пропусна отличен шанс да излезе с 10 точки напред, в следващите минути, а борбеният дух на Черно море пак се изяви, и задържа варненци почни наравно със съперника и на почивката, дошла при 36:33.

Милян Пупович имаше вече 10 точки до полувремето, като пропусна и три наказателни удара, а за Лукойл Христо Захариев бе отбелязал осем.

"Студентите" започнаха по-добре и след почивката, но отново и отново пропускаха шансове да вземат по-сериозна преднина. Героят за Черно море от полуфинала Пламен Алексиев вкара важна тройка и направи разликата само точка, а Станимир Маринов от наказателната линия дори изведе варненци напред. Серията на "моряците" стигна до 7-0, но авансът им - само до пет точки, две минути преди края на третата част.

Последният период дойде при три точки преднина за Черно море, а близо три минути след началото му, двата състава не успяха да си отбележат кош. С много мъки, Черно море държеше трите си точки, преди Тери Смит да изравни до 57:57, точно пет минути преди края на финала.

В оставащото време всичко бе кош за кош, и с доста грешки, от вълнения и нерви. И нищо по-различно от равенството, отново запазено при 63:63, с минута и 24 до сирената.
Последва и 65:65, с 55 секунди до края, когато Милян Пупович, иначе не особено убедителен от фаула, вкара два наказателни удара. Лукойл сбърка следващото нападение, и Станислав Славейков отбеляза още един фаул, за 65:68 в полза на Черно море, с 28.8 секунди на таблото.

"Студентите" направиха нова грешка и след това, а 19.7 секунди преди края Асен Великов вкара още два наказателни удара, за да даде аванс от пет точки на Черно море! Двата отбора размениха по още два фаула, само за крайната победа на Черно море, със 72:68!

20 точки за варненци реализира във финала Милян Пупович, но силите бяха разпределени по равно между всички "моряци". Дий Браун вкара 14 за Лукойл, но бе далеч от показаното в предишните две срещи.