България допусна драматична загуба с 2:3 (21:25, 26:24, 31:29, 22:25, 12:15) гейма от Бразилия и отпадна от Световната лига по волейбол.

Президентът на България Георги Първанов отново гледа на живо мача с кмета на Варна Кирил Йорданов, но вече и с варненския и великопреславски митрополит Кирил. В ложата бе и спортният министър Свилен Нейков.

На трибуните също така бе най-успешният български треньор по волейбол Радостин Стойчев, който обяви пред Гонг, че вече и Валентин Братоев е част от тима му Тренто. „Да! Вальо е при нас. Завършваме документално трансфера, но той ще е част от тима ми. Бразилецът Леандро Висото също все още е при нас, като продължава с трансферната му сага. Дано Матей издържи защото наистина е много зле, но и преди е бил в такова състояние на мач, знае отговорността и ще играе” каза Стойчев.

Силвано Пранди пусна като титуляри в бели екипи за България: Андрей Жеков, Николай Николов, Виктор Йосифов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Владимир Николов и либеро Теодор Салпаров. Бернардо Резенде пък в синьо направи две промени като заложи на звездата си Жиба в стартовата шестица, а също така извади сина си Бруно Резенде. Титулярният разпределител на гостите снощи получи схващане на десния крак и сега плеймейкър е Марлон. Останалите на полето са рожденикът Сидео, Висото, Родригао и либерото Да Силва. Съдии на срещата са словакът Мокри с пом.рефер японецът Тано.

Под аплодисментите на близо 5 000 зрители в зала Конгресна бяха отбелязани първите точки в актива на България (1:0, 2:2, 4:4, 6:6). На първото прекъсване бяхме в ролята на губещи с една точка (7:8), но ас на навършващият 18 години днес Сидао я увеличи до 8:10. Директно от начален удар Матей Казийски се разписа за 11:11, но след това разпределителят Марлон пусна в нашето поле без проблем. И така при 11:12 Ананиев влезе в игра, за да получи Матей глътка въздух. След две добри намирания на Жеков на Владо Николов изравнихме за 13:13. последваха две безответни точки за Бразилия, но пак капитанът зарадва публиката, но от сервис сбърка и така гостите ни взеха второто техническо прекъсване с 14:16 точки. След 14:17 Матей се върна в игра за решителните разигравания. Бяхме близо до догонване, но Жиба по диагонала реализира за 16:18. проблем със сервиса имаше Мурило (17:18), след него Йосифов (17:19). Чрез атака на Матей и грешка на Бразилия постигнахме 19-та точка, а за противника бяха 20. Разпределителят ни показваше доста добра игра, но за малко не успяхме да изравним (19:21). Да постигне се опита Казийски, който първо успешно атакува, но и сбърка сервис (20:22). Късмет ни липсваше при 20:23, когато мрежата прати топката в аут след атака на капитана, който пък бе заменен от Цветан Соколов. Първият гейм-бол за Бразилия бе при 21:24 и от първи опит го взеха – 21:25 точки за 24 минути игра.

Добра за нашите бе втората част. При 2:2 на полето се появи Христо Цветанов. След доста дълго разиграване и с помощта на центъра ни спечелихме 3-тата точки, а серията ни три поредни бе факт за 6:3. За първи път в мача взехме първото техническо прекъсване (8:4). След паузата Бразилия взе точка, а на сервис отиде Жиба. Благодарение на него ни настигнаха до 8:7, но носителят на редица награди за №1 в света играч сбърка за 9:7. не успяхме да се организираме удачно и гостите не само постигнаха равенство, но и ни обърнаха при 9:11 след точка на Висото. Тодор Алексиев бе сменен от Ананиев, но Мурило бе намерил опразнено поле при нас – 9:13. С по-добро посрещане селесао стигна и до 14-та си точка в тази серия от седем поредни точки! Владо Николов за малко прекъсна устрема на противника (11:15), Алексиев се върна на полето, но отстъпвахме с 5 точки при второто техническо прекъсване – 11:16. Христо Цветанов и 212-сантиметровият Висото размениха по една точка (12:17). Бернардо Резенде пусна сина си Бруно и Де Соуза при 13:18 за сметка на Марлон и Висото. Страхотна точка реализира Андрей Жеков за 14:18, а след това Жиба си поигра с антената, което ни донесе 15-та точка. Благодарение на Валентин Братоев за втори път намалихме пасива си на 3 точки - 17:20. Близнакът спря Мурило на блок – 18:21, а веднага след това пусна ас за 19:21. С добра атака в статистиката селесао стигна до 20:23. Но след точки на Алексиев и Йосифов догонихме вече класиралите се за финалите противници – 22:23. Родригао не бе успешен на мрежата и така бе фиксирано равенството 23:23. Гейм-болът за Бразилия бе при 23:24 след атака по пръстите на блокадата ни на Висото. Тодор Алексиев обаче добре излъга бразилското посрещане, Братоев пък блокадата им – 25:24. С отличен Жеков и точка на капитанът Николов взехме гейма с 26:24 точки след 31 минути...

След равностойните първи 2 минути в третата част България увеличи процента си на успешни атаки и блокади. На сервис отлично се представи Браоев и така стигнахме до 6:3. Взехме първото техническо прекъсване с аванс от три точки - 8:5. Виктор Йосифов реализира своята 7-ма точка за 9:6. отлична колективна игра ни изведе до 10:7, а Андрей Жеков пусна ас – 11:7. На начален удар пак застана Братоев, а Ники Николов бе безпогрешен на блокада – 13:8. Владо Николов успокои съотборниците си със „Спокойно, спокойно” след малшанс за нас и това даде резултата – 14:9. Бруно Резенде пак смени Марлон и чрез него Бразилия стигна до 11-та точка, но Пранди взе прекъсване. Владо Николов с ас взе второто техническо прекъсване – 16:12. най-голямата ни преднина бе при 17:12, след това Тодор Алексиев я повтори – 18:13. Виктор Йосифов надлъга бразилската блокада и дръпнахме с 19:13, което накара Резенде да вземе почивка. Христо Цветанов смени Йосифов при 19:15, а рожденикът Симао блокира за 19:16. Тогава Казийски се завърна на полето за сметка на Братоев. Владо Николов обаче атакува през антената и аванси не се стопи на 1 точка- 19:18. Пранди извади капитана и пусна за първи път срещу Бразилия Цветан Соколов. Той заедно със съотборникът сив Тренто Кайски постигнаха 20:18. Титулярите за кариоките Висото и Марлон се върна в игра, като първият спря Матей за равенството 20:20. Казийски обаче събори цели двама противници за 21:20. Жиба отново изравни – 21:21. Цветан Соколов постигна 22-та родна точка, но ние сгрешихме и допуснахме поредно равенство. За наша радост Симао сбърка сервис (23:22), но пък Алексиев получи трудна топка и не успя – 23:23. Първият ни гейм-бол бе при 24:23 дело на Соколов, но същият сгреши на сервис. Алексиев отново ни изведе до 25:24, а Йосифов се върна за сметка на Цветанов. Мурило по диагонала обаче бе безпогрешен – 25:25. Казийски реализира третия ни гейм-бол при 26:25, но Йосифов прати началния си удар в мрежата. Блокадата на Висото срещу Матей бе успешна и това бе гейм-бол за Бразилия 26:27. Върнахме се в играта след точка на Соколов (27:27, който реализира за 28:27 и падна на колене. Сервисът на Жеков бе на милиметри, но вън от полето и така дойде поредното равенство 28:28. Жеан Паоло смени Жиба, а след блок-аут дойде вторият гейм-бол за кариоките, но за кратко – 29:29. Висото и той сбърка и то два пъти и това бе гейм за нас с 31:29 след 35 минути игра.

С аплодисменти, но и освирквания бе посрещнат финансовият министър Симеон Дянков в началото на четвъртия гейм, в който Цветан Соколов остана на полето. Националът ни от Ресилово обра страшно много овации със страхотните си изяви и точки. След 3:1 той реализира за 6:4, спорна, но отсъдена за България бе 7-мата точка срещу 4 за съперниците. Соколов бе безпогрешен за 8:5. Две родни грешки позволиха на Жиба и компания да ни настигне до 9:8 и изравни при 9:9. Соколов ни върна предимството – 10:9, а тогава Алексиев смени Братоев. Посрещачът направи 8-мата си точка в мача за 11:10, а това бе последвано от атака в аут на Жиба за 12:10. С добра игра на Родригао обаче ни обърнаха (12:13). Позволихме това да е така само за минута защото с блокада на Йосифов си върнахме водачеството при 14:13. На второто техническо прекъсване отстъпвахме с 15:16, а веднага след това се разписа Мурило (15:17). Казийски изравни за 16:16, но Мурило реализира ас за 16:19. Жиба атакува извън полето (17:19), направи го и втори път, но според съдията топката е паднала на линията, нашите оспорваха, а това предизвика лидерът на Бразилия и бе укротен от Симао - 17:20. Ники Николов надхитри гостите за 18:20, а ас на Матей ни позволи за стартираме обрат (19:20). След точка на Жиба Пранди и Резенде се скараха доста, съдията привика капитаните, след което вдигна по един жълт картон и на Силвано, и на Бернардо. Така резултатът стана 20:22. суматохата спря играта а около 4-5 минути, а след това имаше две смени за Бразилия, като се появиха в игра Резенде младши и Де Соуса на местата на Марлон и Висото. Невероятна игра, сила и атака показа Соколов като постигна 21:22, спаси атака на Жиба, и Родригао, а при разиграването излъгахме на блок Мурило, с което изравнихме – 22:22. Точка отсъдена за селесао им донесе гейм-бол (22:24), а чрез блокада взеха частта след 22:25.

В тайбрека феновете дадоха всичко от себе си. На трибуните имаше хора със специални прически – подстригани като волейболна мрежа и боядисани в бяло, зелено и червено. Пранди започна петата част с Жеков, Ники Николов, Йосифов, Братоев, Алексиев, Владо Николов и Салпаров. Капитанът откри резултата, а това бе последвано от ас на Андрей Жеков. След18-тата точка в мача на Висото ни изравниха за 2:2. Владо пак реализира за 3:2. Играта точка за точка продължи като за България бе отличен Братоев с точка и ас! Смяната на полетата бе при точка пасив за нас – 7:8, но Марлон сервира в аут (8:8). Висото атакува успешно и след наши грешки вече губехме с 8:12. Алексиев влезе на местото на Казийски, а Мурило сбърка севрис (9:12). Жеков закова нов ас – 10:12. Матей пак се разписа за 11:13, но негов начален удар в аут даде мач-бол за селесао – 11:14. Валентин Братоев постигна 12-та точка, а Жиба затвори мача след успешна атака за 12:15.

Най-резултатен на нашите бе Владо Николов със 17, Казийски с 14 и Соколов с 11 точки. За кариоките Висото постигна 21, а Жиба 9 точки.

Така България остана без успех срещу Бразилия тази година и спря участието си в Лигата за тази година. Следващата цел – Световното в Италия през септември и октомври!

Гледай на живо световното първенство по волейбол в Италия с туристическа агенция "Галера" от 24 септември до 10 октомври.