Женският национален отбор на България по волейбол загуби с 0:3 гейма (18:25, 23:25, 18:25) шестия си мач от Волейболната лига на нациите и последен от група 8 на турнира в Апелдорн, съобщиха от сайта на федерацията.

България започна освободено и с настроение, на моменти игра вдъхновено, но Бразилия пречупи отбора ни с мощна атака и по-висока класа.

Бразилия започна по-добре първия гейм и постепенно стигна до аванс от 6:2. При сервис на Нася Димитрова, бразилска грешка след дълго разиграване и успешен блок на Мира Тодорова преднината бе намалена до 1 точка, но след успешни атаки на Аманда и Ана Беатрис Кореа първото техническо прекъсване дойде при 3 точки аванс за южноамериканките.

Те постепенно увеличиха преднината си с добри изяви на Габи и Ана Беатрис Кореа до 12:6. Бразилките запазиха аванса от 6 точки до второто техническо прекъсване. Продължилата успешна игра в атака на съперника доведе до най-голямата разлика в точките - 10, а резултатът стана 11:21. България игра за честта си до края, но атака на Чаушева и успешни блокади на Гергана Димитрова и Нася Димитрова стигнаха само за намаляване на разликата при затварянето на частта - 18:25.

Началото на втория гейм бе равностойно, докато Бразилия не дръпна 5:3 след успешна блокада на Аманда и аут на Паскова. Първото прекъсване дойде отново при 8:5 за съперника. България намали до 9:10 с атаки на Мира Тодорова и Гергана Тодорова. Последва игра точка за точка - Нася Димитрова, Лора Китипова и Светлана Чаушева завършваха за българските момичета, но и бразилките не грешаха. Второто техническо прекъсване дойде при 14:16 след блокаут на Габи.

След почивката настъпи повратният момент - атака на Паула и двете точки на сервиращата Макрис направиха изоставането ни 5 точки - 14:19. България полагаше усилия - Нася Димитрова и Гергана Димитрова записаха добри атаки, но мощният съперник удържаше добър аванс до 18:22. Българките показаха желание за борба, а след 19:23 се появи и лъч надежда - след атака на Мира Тодорова, грешка на Габи и успешно нападение на Чаушева по блока на Габи разликата стана само точка - 22:23. Нов блокаут при нападение на Чаушева доведе до 23:24, но Бразилия не даде шанс и Габи затвори частта с точка за 25:23.

В третия гейм Бразилия продължи да бъде също толкова мощна, а младият български отбор се поумори. Момичетата на Зе Роберто дръпнаха 5:1, а първото техническо прекъсване дойде при 8:3 в тяхна полза. Две успешни атаки на Габи и една на Маранаправиха разликата 6 точки - 12:6 за Бразилия. При второто техническо прекъсване разликата вече бе 7 точки. След 13:20 и добри изяви на Паскова и Чаушева разликата бе намалена до 4 точки - 18:22. Тогава обаче бразилките направиха 3 поредни точки и затвориха гейма и мача - 25:18 и 3:0.

Най-резултатна в мача бе Паула с 18 точки, следвана от Гергана Димитрова с 15, Мара с 12 и Светлана Чаушева с 10.

През следващата седмица момичетата на Иван Петков ще играят на турнира в група 11 в Тайланд срещу домакините, Доминиканската република и Турция.