Олимпийския шампион по волейбол за жени Бразилия постигна трета победа на домашната Олимпиада в Рио де Жанейро, след като се наложи с 3:0 (25:18, 25:18, 25:22) над Япония и оглави класирането в група "А" с 9 точки.

Бразилките не срещнаха никакви трудности в първите два гейма и ги затвориха на по 18 точки. В третата част Япония оказа по-сериозна съпротива, като двата отбора бяха равни при 18:18. Грешка на японките и ас на Даниеле Линс дадоха аванс на Бразилия от 20:18, който гостите нямаше вече как да преодолеят.

Наталия Перейра бе най-полезна за победителките с 13 точки, а с 12 завърши Шейла Кастро. За Япония саори Сакода вкара 11 точки.
Европейският първенец Русия също записа трети успех в група "А" след 3:0 (25:19, 25:22, 25:23) над Камерун и също на практика си гарантира място на четвъртфиналите.

В последния мач от този поток Република Корея се наложи с 3:0 (25:18, 25:20, 25:23) над Аржентина. Победата бе втора за азиатките от 3 мача и с нея те могат да се считат за сигурни участнички в следващата фаза. Най-полезна за успеха на корейките бе Ким Йеон Коун, която отбеляза 16 точки.

Световните шампионки от САЩ победиха Сърбия с 3:1 (25:17, 21:25, 25:18, 25:19) в мач от третия кръг в група "В" на олимпийския турнир по волейбол за жени и си осигури място на четвъртфиналите.
По-рано същото направи и азиатският първенец Китай, който разгроми аутсайдера Пуерто Рико с 3:0 (25:20, 25:17, 25:18) след 16 точки на Тин Чжу и събра 7 точки, с което си гарантира място в топ 4.

Рейчъл Адамс завърши с 13 точки за третия успех на американките в групата, с което те оглавиха подреждането с 8 точки. Фолуке Акинрадево се отличи с 12 точки за победата на САЩ, който е олимпийски вицешампион от Лондон 2012.

За сръбкините с 16 точки се отличи Бранкица Михайлович.

Холандия също до голяма степен си гарантира продължаване във фазата на елиминациите от група "Б" след 3:0 (25:21, 25:20, 25:20) над Италия.

Холандките, европейски вицешампионки, доминираха и заслужено стигнаха до успеха след 18 точки на Ане Байс и 13 точки на Лонеке Слутайс.

Паула Огечи беше най-резултатна за "Скуадрата" с 10 точки.