Българският национален отбор по волейбол отстъпи на Полша с 1:3 (21:25, 26:24, 18:25, 19:25) в последния си мач от Лигата на нациите в Осака (Япония). След двубой, в който момчетата на Пламен Константинов допуснаха доста непредизвикани грешки, записаха шеста загуба в турнира. „Трикольоирите“ бяха равностойни в немалко моменти, но категорично превъзходство имаха само във втория гейм.

Междувременно Полша вече натрупа 9 победи в надпреварата. След като си тръгва пълен актив от състезателния уикенд в Осака (след успехите над България, Италия и Япония), световният шампион убедително поведе с 23 точки в класирането.

В Страната на изгряващото слънце българите стигнаха до един успех - над Япония. В останалите си два мача, съответно срещу Италия и Полша, претърпяха поражения с по 1:3 гейма.

Пламен Константинов направи някои промени в състава след злополучния сблъсък с Италия в събота и за първи път като либеро започна Петър Каракашев. Димитър Маринков направи дебют. Той се появи в игра в четвъртия гейм.

Двубоят започна равностойно, но в последствие световният шампион взе превес. Така при първото техническо прекъсване поляците имаха три точки аванс – 8:5. Момчетата на Виталий Хейнен продължиха да доминират и при втората техническа пауза вече увеличиха преднината си – 16:12. В заключителната част на първия гейм, „трикольорите“ намалиха изоставането си до 19:21, но в крайна сметка „Дружина полска“ затвори частта при 25:21.

Във втория гейм „лъвовете“ върнаха интригата, изравнявайки. Пламен Константинов замени Розалин Пенчев с Боян Йорданов, а България поведе с 3:0. Нашият тим продължи да демонстрира добрата тенденция в играта си и след блокада на Светослав Гоцев резултатът стана 8:6 при първата техническа пауза.

В последствие играта се развиваше точка за точка, а при второто техническо прекъсване българите имаха преднина от 2 пункта – 16:14. В последствие се видя страхотна мобилизация в нашите редици, а хубава атака на Николай Пенчев доведе резултата до 19:17. Грешка на сервис на поляците доведе до 20:18, а ас на Вальо Братоев ни изведе до 22:19. „Дружина полска“ се доближи до нас в резултата – 22:21, а Пламен Константинов не закъсня и поиска техническо прекъсване. След него поляците спасиха два геймбола, но след това Николай Пенчев поведе тима ни – 25:24. Отличен блок на същия играч доведе до 26:24 и гейм за България.

Третата част започна равностойно, но при първата пауза поляците взеха точка предимство – 8:7. В последствие преднината на поляците набъбна на 14:10, което накара Пламен Константинов да вземе прекъсване. Неточности в играта на българите позволи на световните шампиони да поведат с пет точки преди второто техническо прекъсване в този гейм – 16:11. Селекционерът поиска още едно прекъсване до края на частта, в опит да промени случващото се на терена, но в крайна сметка Полша излезе отново напред след 25:18.

В четвъртия гейм българите опитаха да обърнат нещата в своя полза и се хвърлиха в търсене на ново равенство в геймовете. Ас на Георги Сеганов доведе резултата до 3:2, но поляците отново изравниха, а след това и поведоха. Първото техническо прекъсване отново дойде при резултат в тяхна полза – 8:5. Хубава атака на Николай Пенчев приближи България на две точки зад Полша – 8:10, но след това поляците дръпнаха с 4. Така Константинов поиска прекъсване, след което резултатът стана 11:14. При три точки аванс „Дружина полска“ се оттегли при второто техническо прекъсване – 16:13. В крайна сметка поляците успяха да затворят с успех и този гейм след 25:19 и така да се поздравят с успеха.

Най-ефективен в редиците на българския тим бе Розалин Пенчев, който остави на името си 15 точки. Боян Йорданов е с 13, а Николай Пенчев с 12.За Полша Давид Конярски реализира 18 пункта, а Бартош Кволек - 17.

Състави:

България: Георги Сеганов, Николай Учиков, Розалин Пенчев, Николай Пенчев, Светослав Гоцев, Алекс Грозданов - Петър Каракашев-либеро

Полша: Фабиан Джизга, Давид Конарски, Бартош Кволек, Бартош Беднож, Пьотър Новаковски, Бартоломей Лемански - Павел Заторски-либеро