Григор Димитров изигра фантастичен мач срещу Рафаел Надал на силния Мастърс турнир в Шанхай, но загуби третата си среща срещу световния №1 тази година.

Надал се наложи със 6-4, 6-7, 6-3, за два часа и 35 минути игра.

И двамата играха тенис от най-високо ниво, но испанецът спечели най-важните точки.

Шанхайската битка на Гришо и Рафа в снимки

Така след като играха помежду си на полуфиналите в Пекин преди по-малко от седмица, и в Австралия през януари, Надал за трети път победи в страхотен мач Григор.

Това е 10-та победа в 11 мача за испанеца срещу българина. Серията на Рафа от поредни победи във всички турнири към момента вече наброява 15.

Двамата изиграха един почти перфектен първи сет, в който през по-голяма част от времето изглеждаше, че Димитров се радва на по-силни изяви.

Шансовете за пробив бяха малко, но Надал се възползва от първия пред себе си, в деветия гейм, и повали точно на място българина. Гришо спаси три точки за пробив, но при четвъртата Рафа се наложи, а след това затвори сета в десетия гейм - 6-4.

Във втория сет феноменалният тенис продължи да властва на корта и той премина изцяло без пробиви. Страхотен тайбрек изиграха двамата топ тенисисти, като Надал поведе в него с 3-0, но Гришо направи пълен обрат и спечели със 7-4.

Така двубоят отиде в решителен трети сет, който също протече супер оспорвано. Григор се разсея в един-единствен гейм, шестия, но това се оказа напълно достатъчно за Рафа и той проби подаването на българина. Въпреки опита на Димитров да покаже стабилност и спечеления сервис гейм от него, Надал приключи успешно двубоя със 6-3.

До този момент българинът има само една победа над Надал в 11 мача.

Надал ще срещне на полуфиналите Марин Чилич.

Какво ни чака от поредния рунд Димитров-Надал?

Григор: Рафа е невероятен, няма какво повече да кажа

В GONG.BG следихме двубоя за читателите:

Първи сет 4-6

Григор взе бързо своя сервис гейм, а след това продължи да играе добре и затрудни максимално Надал при неговото подаване.

Димитров изигра фантастична точка в третия гейм, а след това пак лесно стигна до успех в него.

В първите 15 минути от двубоя определено българският тенисист демонстрира по-добра игра.

Двамата продължиха да разменят сервис геймове с добър тенис и след това, без някой да вземе превес.

Въпреки силните изяви на Гришо, Надал успя да го пробие в деветия гейм. Испанецът поведе с 40-0, Димитров спаси три точки за пробив, но на четвъртата вече се пречупи.

Надал успя след това да вземе и своето подаване, за да затвори сета с 6-4.

Втори сет 7-6 (4)

По подобие на първия сет, и във втория нещата вървяха напълно равностойно, с прекрасни отигравания и от двете страни.

Така до петия гейм, в който Надал стигна до първа точка за пробив в сета, но Григор направи невероятна точка, за да се спаси, а след това още две, за да вземе подаването си.

В седмия гейм Григор направи първата си двойна грешка, но с повече от стабилни и качествени отигравания я неутрализира и продължи да води.

Испанецът бе безапелационен за 4-4 след сервис гейм на нула, но Гришо отговори подобаващо във важния момент - гейм №9.

Десет гейма преминаха без пробив, когато Димитров отново застана на сервис.

Надал поведе при подаването на българина, с 30-15, след което поредната ефектна точка изравни резултата.

Така се стигна и до тайбрека, в който Димитров направи непредизвикана грешка на старта и Надал стигна до мини-пробив.

С отличен бекхенд испанецът дръпна с 3-0 в тайбрека.

Димитров не се предаде, с много битка и хъс успя да изравни до 4-4. Не само това - Гришо направи пълен обрат, а след грешка на Рафа стигна и до два сет бола!

Григор спечели тайбрека със 7-4 точки и изравни сетовете до 1-1, за да прати двубоя в трети решителен сет.

Трети сет 3-6

Още първият гейм започна много оспорвано, но все пак Надал го спечели след подаването си.

Най-после Гришо получи втори шанс за пробив, в петия гейм при 2-2. Испанецът обаче не позволи да се стигне до такъв и затрудни максимално съперника си за 40-40.

Рафа остана непробит от началото на турнира и в този момент, като и късметът помогна на световния №1.

В шестия гейм обаче нещата тръгнаха на зле за Григор, той направи две двойни грешки и на практика подари пробива на Надал за 4-2 в полза на испанеца.

Надал затвърди пробива до 5-2 и остана само на гейм от полуфинала.

Гришо продължи да се бори, но за Рафа се падна възможността да сервира за мача при 5-3 и той не пропусна да реши всичко в него.