Най-добрият български тенисист Григор Димитров отпадна рано и на сингъл на турнира в Инидиън Уелс. Във втория кръг световният номер 4 не успя да се справи с Фернандо Вердаско. Испанският ветеран, който заема 39-о място в света, се наложи с 2:1 сета - 7:6(4), 4:6, 6:3.

Това бе четвърти мач между българина и Вердаско. След този успех на ибериеца, балансът вече е по две победи за всеки тенисист.

В третия кръг Вердаско ще премери сили с Тейлър Фриц, който елиминира Андрей Рубльов.

В първия сет Димитров успя да направи пробив в четвъртия гейм, но испанецът отвърна още в следващата част. До края двамата тенисисти спечелиха подаванията си и така се стигна до 6:6 и съответно тайбрек.

В него минипробивите изобилстваха – Гришо допусна цели четири, а неговият опонент с един по-малко. Все пак Вердаско бе по-концентриран в заключителните мигове и си спечели два сетбола, затваряйки сета още при първия си шанс.

Вторият сет премина изцяло под диктовката на Григор. Хасковлията на два пъти проби съперника си, който загуби подаването си още в първия гейм. Вердаско все пак върна един пробив в четвъртия гейм. До края Димитров показа много сериозна концентрация и така се поздрави с успеха.

Гришо стартира колебливо в решителния трети сет. Първата ракета на България се оказа в ролята на догонващ, като на няколко пъти изравняваше резултата, но така и не успя да поведе. В осмия гейм Григор бе пробит, което може би бе и преломен момент в мача от психологическа гледна точка, защото след бърз девети гейм, Вердаско затвори двубоя.

Припомняме, че по-рано Григор Димитров  отпадна на двойки в Индиън Уелс.

Как се развиваше мачът:

3:6 - Гейм и сет за Вердаско.

3:5 - Димитров допусна пробив. Осмият гейм премина много оспорвано, а при 40:40 Димитров излезе близо до мрежата, да пласира един удар. Вердаско обаче успя да изиграе добре ситуацията и така пред него се разкри възможност за пробив. Испанският ветеран се възползва максимално, а Гришо загуби подаването си.

3:4 - Бърз гейм на нула за Вердаско.

3:3 - Гришо, който отново бе поставен в ролята на догонващ, стигна до ново равенство. Хасковлията спечели подаването си, след като прокара коварно топката и затвори шестия гейм.

1:1 - Вердаско поведе в началото на третия сет, но след атрактивен и оспорван втори гейм, Григор възстанови паритета със зрелищно разиграване близо до мрежата.

ТРЕТИ СЕТ

6:4 Сет за Григор Димитров! Гришо спечели подаването си на нула. Хасковлията излезе много хитро на мрежата и така затвори сета.

5:3 - Григор спечели безпроблемно подаването си в осмия гейм, а след това последва бърз гейм за Вердаско.

4:3 - Вердаско спечели трудно подаването си в седмия гейм. Пред него се разкриха цели четири възможности да затвори частта, която в крайна сметка взе с успех при следващия си шанс.

3:1 - Вердаско върна пробива. Още в следващата част родният тенисист загуби подаването си. Вердаско поведе с 30:0. Димитров намали на 15:30. Испанецът си спечели точка за пробив и не сгреши.

3:0 - НОВ ПРОБИВ ЗА ДИМИТРОВ! Димитров реализира втори пробив в рамките на втория сет, след много стабилна игра в третия гейм.

2:0 - Набрал инерция от предходния гейм, Димитров затвърди чудесната си игра.

1:0 - ГРИШО ПРАВИ РАНЕН ПРОБИВ! Григор Димитров влезе много хладнокръвно в началото на втория сет и съмя да пробие испанеца още в първия гейм. Вердаско поведе с 30:0, но допусна двойна грешка. Така хасковлията успя да изравни. Съперникът на българина допусна нова двойна грешка и така се стигна до брейкбол в полза на Димитров, който не го пропиля и така поведе.

ВТОРИ СЕТ

6:7(4) - В тайбрека Гришо се озова в ролята на догонващ. Испанецът си осигури сетбол и се възползва максимално, за да вземе първата част и да поведе в резултата.

6:6 - Последва ново равенство, след гейм на нула в полза на Вердаско. Така се стигна до тайбрек.

6:5 - Григор взе бързо подаването си в следващия гейм.

5:5 - При 15:15 Вердаско прати топката в аут, допускайки същата грешка и в следващото си разиграване. Разкриха се два сетбола за Григор, но той не успя да се възползва и така испанецът взе подаването си.

5:4 - Гришо взе без проблем подаването си и след като бе допуснал изравняване, поведе отново  на 39-ия в света.

3:2 - Гришо допусна пробив! Още в следващия гейм, след като проби испанеца, Димитров допусна да му се плати със същата монета. Вердаско поведе с 30:15 след бекхенд в мрежата на Григор, но последвала добра игра на сервис върна шансовете на Димитров. При нова непредизвикана грешка на Гришо, пробивът бе върнат.

3:1 - ПРОБИВ ЗА ДИМИТРОВ! Първата ни ракета поведе с 30:0. Пред него се разкриха два брейкбола, а двойна грешка на Вердаско при 40:30 доведе до пробива.

2:1 - След като Вердаско изравни във втория гейм, третият гейм премина значително оспорвано, но приключи с успех за Димитров. Въптреки че допусна една непредизвикана грешка, хасковлията успя бързо да се поправи и да завърши с успех.

1:0 - Григор повежда на Вердаско. Българинът влезе уверено в мача и 40:15 поведе.