Роджър Федерер изигра един от най-слабите си сетове през 2017, но въпреки това успя да стигне до полуфиналите на родния си турнир в Базел. Маестрото победи Адриан Манарино след 4:6, 6:1, 6:3.

Французинът отново показа добрата си форма през тази година и с постоянната си игра затрудни максимално световния №2. Играта на Федерер обаче бе това, което определяше случващото се на корта.

В първия сет седемкратният шампион в Базел направи необичайни много грешки и закономерно бе наказан от Манарино. Във втората част Маестрото вдигна чувствително нивото си и набързо изравни за 6:1. В третата част ФедЕкс отново имаше някои проблеми, но след 3:3 не даде повече гейм на съперника.

На полуфиналите негов съперник ще бъде Давид Гофен, който в среднощен двубой заради забавената програма победи Джак Сок със 7:6(6), 6:3. Първият сет на двубоя бе много равностоен, а в неговия край американецът счупи ракетата си, след като бе пропуснал два сетбола при 6:4 в тайбрека.

Във втората част грешките от форхенд на Сок станаха повече и Гофен нямаше проблеми да приключи двубоя, а с това да увеличи шансовете си за класиране на финалния Мастърс на осемте най-добри.

Преди това в маратонски мач, продължил над 3 часа, Марин Чилич получи неочаквана съпротива от унгареца Мартон Фучович. Шампионът от 2016 все пак победи със 7:6(3), 5:7, 7:6(4).

По този начин и четиримата топ поставени стигнаха до полуфиналите. Съперник на Чилич в тях е Хуан Мартин Дел Потро, победил Роберто Баутиста Агут с 6:2, 2:6, 6:4.