Шампионът от US Open за 2020 година Доминик Тийм (Австрия) се класира за втория кръг на Откритото първенство на Австралия. Поставеният под №3 в схемата Тийм елиминира Михаил Кукушкин (Казахстан) със 7:6(2), 6:2, 6:3 за 2:40 часа.

Австриецът имаше проблеми в първия сет, в който пропиля аванс от 4:2 гейма, а при 6:5 Кукушкин сервираше, за да поведе в резултата, като дори пропусна сетбол, а в последствие и обрат.

Тийм доминираше в тайбрека, но съперникът му отново взе аванс от 2:0 гейма във втората част. Тук австриецът показа класата си и спечели девет от следващите десет гейма по пътя си към крайната победа.

Шестият в схемата Александър Зверев, полуфиналист на в Австралия от миналия сезон, пък се справи с Маркос Джирон (САЩ) с 6:7(8), 7:6(5), 6:3, 6:2 след 2:42 часа на корта.

Германецът, който пласира 16 аса и общо 50 печеливши удара, пропиля преднина от 4:2 гейма в първия сет, който загуби с драматичен тайбрек.

Във втората част той дръпна с 5:2, но отново трябваше да премине през тайбрек, който този път спечели , за да изравни. До края Зверев доминираше и не допусна изненада.

Четвъртфиналистът от предишните два сезона Милош Раонич (Канада) също премина лесно първия кръг. Поставеният под номер 14 Раонич пласира 17 аса и не допусна пробив при успеха над аржентинеца Федерико Кория (Аржентина) с 6:3, 6:3, 6:2 за 95 минути.

Канадецът очаква във втория кръг Корентен Муте (Франция), който елиминира представителя на домакините Джон Милман в един от най-оспорваните мачове за деня с 6:4, 6:7(4), 3:6, 6:2, 6:3.

Десетият в схемата Гаел Монфис (Франция) пък допусна разочароващо поражение на старта от дебютанта в основната схема в „Мелбърн Парк“ Емил Руусувуори (Финландия) с 6:3, 4:6, 5:7, 6:3, 3:6 след 3:46 часа игра.

21-годишният финландец, 86-и в света, спаси 17 възможности за пробив на Монфис и постигна едва втората си победа в турнирите от Шлема. Той направи ключов обрат от 3:5 гейма в третия сет, което му помогна да успеха. Във втория кръг финландецът ще играе срещу испанеца Педро Мартинес, който се справи с японеца Йошихито Нишиока с 6:7(3), 6:1, 6:1, 6:1.