Шампионът от 2009 година Рафаел Надал се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис. Поставеният под №2 Надал пласира 33 печеливши удара при успеха над представителя на домакините Матю Ебдън 6:3, 6:2, 6:2 след почти два часа на корта.
Двубоят започна равностойно, като при 3:3 испанецът отрази три възможности за пробив на съперника. Това се оказа ключов момент, след който четирикратният финалист в Мелбърн наложи волята си. Той загуби само един от следващите седем гейма, с което взе първия сет и поведе с 3:1 във втория, а до края доминираше.

Надал допусна едва 15 непредизвикани грешки, два пъти по-малко от Ебдън. Следващият съперник на испанеца ще бъде друг представител на домакините Алекс Де Минор.

Поставеният под №27 Де Минор спечели оспорван мач срещу квалификанта Хенри Лааксонен с 6:4, 6:2, 6:7(7), 4:6, 6:3 и достигна за първи път в кариерата си до третия кръг в Мелбърн.  19-годишният австралиец можеше да стигне много по-рано до победата, но пропусна мачбол при 7:6 точки в тайбрека за третия сет.  Лааксонен успя да изравни резултата, но в решаващия пети сет Де Минор стигна до ключов пробив при 5:3, за да триумфира след почти четири часа игра.

Надал има един мач срещу австралийския тийнейджър, която спечели убедително през миналия сезон на "Уимбълдън" с 6:1, 6:2, 6:4.