Във втория полуфинал от програмата поставената под номер 12 в схемата Женг надигра с 6:4, 6:4 украинската квалификантка Даяна Ястремска след час и 37 минути игра. В събота Кинуен Женг ще срещне във финала защитаващата титлата си Арина Сабаленка от Беларус, която по-рано днес надигра също в два сета американката Коко Гоф.

За Женг това е първи финал на турнир от Големия шлем, като тя стигна до него без да срещне нито една противничка от топ 50 на световната ранглиста по пътя си от първия кръг до полуфинала.

В днешния двубой срещу намиращата се на 93-то място в света Ястремска Джън имаше известни трудности само до средата на първия сет.

Ястремска, която играеше деветия си двубой в Мелбърн, поведе с 2:0 гейма в началото, но Женг веднага успя да изравни.

При 3:3 гейма китайката направи нов пробив, а освен това Ястремска получи контузия в бедрото, заради която трябваше да получи медицинска помощ.

Украинката не се отказа и довърши мача, но във втория сет почти постоянно бе притискана от съперничката си. Ястремска веднъж успя да навакса изоставане от пробив, но Женг направи още един такъв за 4:3 гейма във втори сет, което реши мача.

С класирането си за финала Кинуен Женг си осигури прогрес поне до седмото място в световната ранглиста от понеделник, докато Даяна Ястремска ще направи скок до номер 29.

Досега Кинуен Женг и Арина Сабаленка са играли веднъж помежду си. Това стана на четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ през миналата година, когато белорускинята се наложи с 6:1, 6:4.