Носителят на титлата от Australian Open Новак Джокович се измъчи здраво, но продължава защитата на трофея си в Мелбърн. Сърбинът излезе победител в петсетов маратон срещу Жил Симон от четвърти кръг на Откритото първенство на Австралия.

Първата ракета в света успя да се наложи над упорития французин с 6:3, 6:7 (1:7), 6:4, 4:6, 6:3 и продължава на четвъртфиналите в първия от годината турнир от Големия шлем след много усилия. Така си извоюва мач с Кей Нишикори в следващата фаза.

Епичната битка продължи близо пет часа и французинът имаше реални шансове да я спечели, но в крайна сметка не успя. В решителния пети сет Ноле поведе с 5:1, а френският тенисист успя да върне само един от пробивите.

Досега Жил Симон имаше само една победа в десет мача между двамата, която бе записана в първата среща помежду им през 2008 г. Сърбинът въобще не беше убедителен в този двубой, като дори подобри собствен антирекорд за непредизвикани грешки.

Ноле направи цели 100, като задмина негативното си постижение от финала в Мелбърн срещу Рафаел Надал преди четири години. Тогава допусна 69, а във всичките си други мачове в кариерата е бил под тази бройка непредизвикани грешки.

В другия продължителен двубой от осминафиналите тази сутрин, тежка петсетова победа постигна и Томаш Бердих над испанеца Роберто Баутиста-Агут. Чехът надделя с 4:6, 6:4, 6:3, 1:6, 6:3 след над 200 минути на корта и си осигури мач с Роджър Федерер във финалната осмица.