18-годишната полякиня Ига Швионтек отстрани Моника Пуиг след 0:6, 6:3, 6:3 и така си осигури място в четвъртия кръг на Ролан Гарос и среща с шампионката Симона Халеп.

Швионтек, която през миналата година спечели титлата на двойки при девойките в Париж, дебютира в основната схема при дамите, а с класирането си напред се превърна във втората тенисистка, родена през новия век, която достига до втората седмица на турнир от Големия шлем. Първата такава бе Аманда Анисимова на Аустрелиън Оупън тази година.

Швионтек започна турнира като 17-годишна, но в петък навърши 18, а ден по-късно успя да победи след загубен сет на 0.

Пуиг, която е олимпийска шампионка от Рио, беше във вихъра си в първия сет, в който направи двойно повече уинъри спрямо непредизвикани грешки и само след 30 минути водеше със сет аванс.

Световната №104 обаче не се уплаши, постоянно повишаваше нивото си. Тя проби пуерториканката в шеатия гейм на втория сет, след което се измъкна от 0:40 в следващия си сервис гейм.

В решителната част полякинята постигна ранен пробив и задържа аванса си до края.