Испанецът Фернандо Алонсо с "Рено" спечели състезанието от Формула 1 за Гран при на Япония. Алонсо беше най-бърз на пистата "Фуджи Спийдуей", за да запише втори пореден успех след дебютната си победа за сезона в Сингапур преди две седмици.

Втори остана Роберт Кубица (Полша) с "БМВ-Заубер", а трети финишира миналогодишния световен шампион Кими Райконен (Финландия) с "Ферари", който след днешните резултати вече няма шанс да защити титлата си.

Райконен има 63 точки в генералното класиране и изостава с 21 след лидера Люис Хамилтън (Великобритания) с "МакЛарън" два кръга преди края на кампанията. Хамилтън, който стартира от първа позиция, се провали и завърши едва 12-и.

Британецът се завъртя във втората обиколка, след като беше закачен от основния си съперник за титлата Фелипе Маса с "Ферари" във втората обиколка. Така той трябваше да продължи от последна позиция, а малко по-късно беше наказан и с влизане в бокса заради това, че блокира неправилно Райконен в началото на надпреварата.

Маса също беше наказан заради инцидента с Хамилтън, но все пак успя да се пребори за осмата позиция и съкрати пасива си на 6 точки след британеца два кръга преди края на сезона. Следващото състезание е за Гран при на Китай на 19 октомври в Шанхай.