Пилотът на Ферари Фернандо Алонсо спечели домашното за тима Гран При на Италия на пистата Монца, а неговият съотборник Фелипе Маса зае третото място.

На второ място финишира Дженсън Бътън от тима на Макларън, който може да съжалява, че не стигна до победата, след като водеше в първите 38 от общо 53 обиколки на пистата Монца в поредния кръг от шампионата във Формула 1

Още на старта Бътън изпревари Алонсо, а Люис Хамилтън отпадна още в първата обиколка след своя грешка, след като излетя от пистата след контакт с Фелипе Маса.

Челната тройка се запази в реда Бътън, Алонсо, Маса до 38-ата обиколка. След влизането в бокса, когато излизайки след смяната на гуми Фернандо Алонсо успя да излезе на пистата с няколко метра пред Дженсън Бътън, докато Фелипе Маса остана трети, а това статукво се запази и до края.

Бътън финишира с 2.938 секунди пасив от Алонсо, а третият Маса бе с 4.223 секунди изоставане. В топ 6 попаднаха още Себастиан Фетел, Нико Розберг и Марк Уебър. Останалите четирима в десетката на Монца са Нико Хюлкенберг, Роберт Кубица и ветераните Михаел Шумахер и Рубенс Баричело.

Пет състезания преди края начело в генералното класиране при пилотите излезе Марк Уебър от Ред Бул със 187 точки пред Люис Хамилтън от Макларън със 182 и Фернандо Алонсо от Ферари със 166, Дженсън Бътън със 165 и Себастиан Фетел със 163 точки. Теоретични шансове за титлата имат още Фелипе Маса (124), Нико Розберг (112) и осмият Роберт Кубица (108 точки).

При конструкторите лидер е Ред Бул с 350 точки пред Макларън с 347. Третия Ферари има 290, а четвъртият Мерцедес е със 158 точки.