Рубенс Барикело спечели състезанието за Голямата награда на Европа, което се проведе на пистата в испанския град Валенсия. Победата е 10-та в кариерата на пилота на Браун ГП и първа след тази в Шанхай през 2004 година.

Триумфът за бразилеца до голяма степен се дължи на механиците на Макларън, които на практика лишиха от победата Люис Хамилтън.

Британецът, който спечели квалификацията за място, държеше лидерската си позиция до 37-та обиколка. В нея Хамилтън, който имаше преднина от 3,6 секунди пред Барикело, влезе в бокса, но неговите механици го задържаха цели 13,4 секунди, което се оказа фатално за по-нататъшната битка за първото място.

В 40-та обиколка в бокса влезе и Барикело, който обаче стоя в него едва 6,8 секунди и се завърна на пистата като лидер. Преднината от няколко секунди се оказа достатъчна и в крайна сметка бразилецът успя да завърши на първо място във Валенсия.

Хамилтън остана втори на 2.358 секунди зад победителя. Място на почетната стълбичка намери и Кими Райконен с Ферари, следван от Хейки Ковалайнен и Нико Розберг. На шесто място остана бившият световен шампион Фернандо Алонсо, а лидерът във временното класиране Дженсън Бътън се добра до седмата позиция. Последната точка в състезанието спечели Роберт Кубица, който завърши осми.

Големият губещ в състезанието се оказа борещият се за титлата при конструкторите отбор на Ред Бул, който не взе нито една точка. Марк Уебър остана на девето място, а младата надежда Себастиан Фетел отпадна в 24-та обиколка заради проблеми с мотора на болида си.

Много разочароващо бе и представянето на новия пилот на Ферари Лука Бадоер, който замести Фелипе Маса. Италианецът остана на предпоследното 17-то място от 18 завършили с една обиколка зад първия Барикело.

Въпреки седмото си място, Дженсън Бътън остава първи в класирането при пилотите, 6 кръга преди края на шампионата. Британецът има 72 точки, с 18 повече от съотборника си Барикело. С 51.5 трети е Марк Уебър, а Фетел остана четвърти с актив от 47 точки. При конструкторите Браун ГП увеличи сериозно преднината си пред Ред Бул и в момента тя е 27.5 точки.