Хърватия победи Латвия с 2:0 в мач от група Д на европейските квалификации, което ги изкачи до втората позиция и вече са на крачка от Евро 2024.

Още в 7-та минута Ловро Майер откри резултата, а 9 по-късно Крамарич удвои.

Това до известна степен предреши крайния изход и "ватрените" установиха тотален контрол.

През втората част темпото спадна и гостите умело доиграха срещата без излишни рискове.

По-рано днес Уелс допусна грешка и Хърватия вече е на полпозишън за директно класиране. Момчетата на Златко Далич се нуждаят от три точки срещу Армения, за да избегнат всички възможни драми в последния кръг.

Латвия е на последно място със само три точки и отдавна няма шанс за нещо повече.

Още в 7-та минута Хърватите пречупиха защитата на Латвия. Лука Иванушец получи топката вляво. Атакуващият футболист се огледа и намери в наказателното поле Ловро Майер, който с левия крак реализира важното първо попадение в срещата.

Девет минути по-късно гостите нанесоха втори удар. Станишич напредна по дясното крило и пусна пас по земя към границата на наказателното поле. Там Майер пое топката, но тя му бе избита от краката и заложена за Андрей Крамарич. Нападателят използва грешката в отбраната и с прецизен удар удвои резултата.

Модрич и компания продължиха да диктуват събитията и след двата гола. Хърватия притежаваше топката в над 70% от времето, а латвийците рядко успяваха да преминат дори средната линия.

В 32-та минута пак Станишич намери как да центрира опасно. Този път той вдигна топката на главата на Анте Будимир, чийто удар прелетя над напречната греда.

До края на полувремето не се стигна до нови опасни положения.

Темпото в първите 10 минути от втората част беше много ниско. Хърватите вкараха мача в удобно за тях русло и без излишни рискове се приближаваха към основната цел.

С оставащи 25 минути докрая Латвия опита да пренесе играта в половината на Хърватия. Гостите имаха няколко трудни минути, но отново благодарение на класата си установиха контрол и парираха всички опити за връщане на интригата.

В 81-та минута Хърватия вдигна динамиката и веднага стигна до голово положение. Пашалич намери неуморния Станишич, който пак центрира. Ловро Майер получи топката малко зад себе си и опита много трудно изпълнение, което обаче не застраши вратата на Озолс.

До края на срещата хърватите нацелиха и гредата, но до промяна в резултата не се стигна и Латвия загуби с 0:2

FT Латвия - Хърватия 0:2

0:1 Ловро Майер 7'

0:2 Андрей Крамарич 16'

Стартови състави:

Латвия: 12. Озолс, 11. Савалниекс, 5. Черномордис, 21. Балодис, 14. Чиганикс, 6. Тоберс (К), 22. Савелйевс, 16. Йаунземс, 10. Икауниекс, 7. Даскевич, 20. Улдрикис

Треньор: Даинис Казакевич

Хърватия: 1. Ливакович, 2. Станишич, 6. Шутало, 5. Ерлич, 4. Гвардиол, 10. Модрич (К), 11. Брозивич, 9. Крамарич, 7. Майер, 18. Иванушец, 17. Будимир

Треньор: Златко Далич