Ливърпул разби Спарта Прага с 5:1 в гостуването си в Чехия в първи мач от 1/8-финалната фаза на Лига Европа. Попаденията за мърсисайдци бяха дело на Алексис Мак Алистър, Луис Диас, Доминик Собослай и Дарвин Нунес, който отбеляза два гола, а Конър Брадли си отбеляза автогол в началото на втората част. Двата отбора има голям брой чисти положения, като Спарта Прага можеше да отбележи и повече голове, но не им достигна класа в завършващата фаза, а и Келехър блесна с няколко чудесни намеси. Реваншът е след седмица на "Анфийлд" в Ливърпул.

Getty/Gulliver images
50 снимки

Още във втората минута Ливърпул имаше шанс да открие резултата. Дарвин Нунес получи добра топка, но не успя да отправи прецизен удар и защитник на домакините изчисти пред голлинията. Три минути по-късно Мак Алистър изпревари съперников играч в наказателното поле, след което бе ударен и падна на тревата, а арбитърът не се поколеба да посочи бялата точка. Именно аржентинският халф се нагърби с изпълението на дузпата, като изпрати вратаря в грешния ъгъл, за да открие резултата - 1:0 за Ливърпул.

В 15-а минута Хараслин получи от Кухта, а нападателят на Спарта Прага бе очи в очи с Келехър, след което стреля, но вратарят на Ливърпул спаси страхотно, а след това Джо Гомес изчисти от самата голлиния, за да предотврати сигурен гол. Само пет минути след това Пресиадо също опита изстрел с глава, но Келехър отново се наложи да прави впечатляващо спасяване, избивайки в корнер с една ръка.

В 25-а минута Ливърпул организира добра контраатака, при която Луис Диас намери Харви Елиът, който отклони за Дарвин Нунес, а уругавйският нападател поведе топката и стреля с десния крак извън наказателното поле, като остави безпомощен вратаря на домакините, отбелязвайки фамозен гол - 2:0 за Ливърпул.

Десетина минути след това Спарта Прага имаше най-чистото си положение, като направи добро нападение, а на втора греда топката бе засечена от Бирманчемич, който обаче се спъна в нея и не успя да отиграе добре пред опразнената врата, като не уцели целта.

В 42-а минута Ливърпул можеше да отбележи още един гол, след като Коди Гакпо получи добра топка в наказателното поле и опита удар, но вратарят на домакините успя да спаси. Само две минути след това отново Коди Гакпо бе изведен сам срещу вратаря, като отклони добре топката с десния крак, след което стреля, но Виндал пак блесна с превъзходна намеса.

В третата минута на добавеното време Дарвин Нунес получи пас от Мак Алистър, а уругвайският нападател не се поколеба да стреля от движение, като отново не остави шанс на противниковия вратар, за да вкара нов страхотен гол - 3:0 за Ливърпул.

Още на старта на второто полувреме се стигна до куриозен момент. Спарта Прага организира атака на левия фланг и топката бе центрирана, а резервата Конър Брадли я изпрати в собствената си врата по странен начин - 1:3

В 53-а минута Конър Брадли намери Харви Елиът в наказателното поле, а той отклони към Луис Диас, като колумбиецът овладя и стреля с десния крак, а след получилия се рикошет, топката влетя във вратата на Спарта Прага - 4:1 за Ливърпул.

Само две минути по-късно Пресиадо опита от много сериозна дистанция да прехвърли Келехър, но стражът със сетни сили успя да избие в корнер. В 79-а минута Доминик Собослай овладя топка в наказателното поле и направи няколко лъжливи движения, преди да стреля с десния крак, но кълбото попадна право в ръцете на Виндал.

В 84-а минута Боби Кларк отне добре топката и отклони към Собослай, който видя непокрития Мохамед Салах, а египтянинът овладя и прецизно с лекота завърши във вратата на Спарта Прага с левия си крак, но попадението бе отменено поради засада.

В добавеното време Ливърпул направи нова добра контраатака, а Доминик Собослай показа страхотен дрибъл, след което завърши изключително технично, за да оформи крайния резултат - 5:1 за Ливърпул.

Стартови състави:

Спарта Прага: 1. Петер Виндал, 14. Велко Бирманчемич, 41. Мартин Витик, 30. Ярослав Зелени, 6. Каан Кайринен, 37. Ладислав Крейчи, 9. Ян Кухта, 2. Анхело Пресиадо, 4. Маркус Солбакен, 25. Асгер Сьоренсен, 22. Лукаш Хараслин

Ливърпул:  62. Куивин Келехър, 2. Джо Гомес, 5. Ибрахима Конате, 78. Джарел Куанса, 26. Анди Робъртсън, 3. Ендо, 10. Алексис Мак Алистър, 19. Харви Елиът, 7. Луис Диас, 18. Коди Гакпо, 9. Дарвин Нунес