Аталанта победи Милан с 3:2 в ломбардийско дерби от 15-ия кръг на италианската Серия А.

В абсолютен герой за бергамаските се превърна Луис Муриел, вкарал с пета дълбоко в добавеното време на мача. Антигерой за „росонерите“ стана капитанът Давиде Калабрия, който си изкара червен картон около 60 секунди преди попадението на колумбиеца.

Адемола Луукман на два пъти даде аванс на „нерадзурите“, но „Дявола“ на два пъти успя да изравни чрез централните си нападатели Оливие Жиру и Лука Йович.

Аталанта събра 23 точки на шестото място с днешната си победа, докато Милан ще запази третото си място въпреки загубата. Миланският колос е с 29 пункта – шест зад градския съперник Интер, който е и с мач пасив и седем зад лидера Ювентус.

Gulliver/GettyImages
43 снимки

Аталанта - Милан

източник: Sofascore.com

Мачът започна доста динамично и двата тима се „захапаха“ от първия съдийски сигнал. След по-малко от три минути игра Шарле де Кетеларе можеше да накаже бившите си съотборници от Милан, но негов удар с десния крак попадна в ръцете на Майк Менян.

„Дявола“ веднага отвърна със 100-процентова ситуация. Тео Ернандес и Жиру комбинираха и левият бек пусна ниско центриране в малкия пеналт, което бе избито точно на крака на Жиру. Нападателят бе блокиран в сетния миг.

Още до десетата минута Де Кетеларе изпусна и нов голям шанс. Адемола Луукман свали много добре една топка с глава за белгиеца, който обаче от около 3 метра прати топката над вратата.

Малко след средата на частта дойде вторият отговор на Милан - центриране от корнер свари непокрит Фикайо Томори, който стреля от въздуха, но за негово нещастие, Мусо бе заел чудесна позиция и запази вратата си.

Седем минути преди края на полувремето Аталанта откри с гол на Адемола Луукман. Удар на англичанина рикошира в неговия сънародник Томори и преодоля Менян за 1:0.

В продължението на първата част Милан успя да изравни. Оливие Жиру засече центриране от корнер и с глава матира Хуан Мусо за 1:1.

Едва десет минути от втората част бяха нужни на Аталанта, за да вземе аванс за втори път в мача. Де Кетеларе проби отляво и пусна ниско подаване в малкия пеналт, където Луукман засече за 2:1.

Четири минути след асистенцията белгиецът направи опасен пробив в наказателното поле и стреля, но топката профуча покрай вратата.

Четвърт час преди края Скалвини се справи с двама противникови играчи с помощта на шпагати и беше на път да отбележи страхотен гол, но Менян отрази неговия шут. Последва добавка на Луукман, но нова блестяща намеса на вратаря лиши нападателя от хеттрик.

Въпреки наглед инертната си игра, Милан успя да изравни в 80-ата минута. Точен за "росонерите" отново бе Лука Йович, който вкара и преди седмица за тима. Сръбският нападател отбеляза от няколко метра на празна врата.

Продължението на мача предложи истинска драма. Първо Давиде Калабрия си изкара втори жълт картон и остави своите с 10 души на "Гевис Арена".

Само минута по-късно дойде победният гол за "Богинята". Луис Муриел вкара изящен гол с пета, матирал Майк Менян и донесъл победата на "нерадзурите" с 3:2.

FT / Аталанта - Милан 3:2

1:0 Адемола Луукман 38`

1:1 Оливие Жиру 45+2`

2:1 Адемола Луукман 55`

2:2 Лука Йович 80`

3:2 Луис Муриел 90+4`

Аталанта: Хуан Мусо, Мартен де Руун, Берат Джимсити, Джорджо Скалвини, Давиде Дзапакоста, Едерсон, Марио Пашалич, Матео Руджери, Тюн Коопмайнерс, Шарле де Кетеларе, Адемола Луукман

Треньор: Джан Пиеро Гасперини

Милан: Майк Менян, Давиде Калабрия, Фикайо Томори, Тео Ернандес, Алесандро Флоренци, Рубен Лофтъс-Чийк, Тижани Райндерс, Юнус Муса, Самуел Чуквуезе, Оливие Жиру, Кристиан Пулишич