Арсенал постигна втора поредна победа на летния приятелски турнир Интернешънъл Чемпиънс Къп. В САЩ „топчиите” на Унай Емери затвърдиха успеха над Байерн Мюнхен отпреди 3 дни с нова победа, този път далеч по-изразителна. Жертвата се оказа Фиорентина, който трябваше да преглътне красноречива загуба с 0:3. За италианския тим няколко минути към края на мача записа и родният талант Петко Христов.

Наставникът на англичаните за пореден път направи множество експерименти със стартовия си състав, като даде шанс предимно на младоци, резерви и хора – като Шкодран Мустафи и Карл Дженкинсън – за които не е ясно доколко всъщност попадат в плановете му за новия сезон. Фиорентина отговори със стартова единадесеторка, каквато също едва ли ще използва, щом сезонът в Серия А официално започне.

Първата чиста ситуация в мача беше в полза на флорентинци. В 15-ата минута Душан Влахович направи впечатляващ пробив и нанесе изстрел от 16-17 метра. Дамиан Мартинес се намеси по страхотен начин, а тази негова изява всъщност се оказа първата стъпка към откриването на резултата. Буквално в следващата атака Сеад Колашинац се отскубна отляво по атаката след серия бързи пасове и опита ниско подаване към точката на дузпата. Там той нямаше да намери никого, но неучадният шпагат на Федерико Чекерини отведе топката право у надеждата Едуард Нкетия и младият нападател реализира – 1:0.

Чекерини можеше да се реваншира за грешката си в 37-ата минута, когато се извиси при статично положение и отправи изстрел с глава, който матира вратаря Мартинес. За късмет на аржентинеца негов съиграч беше заел позиция на голлинията и изчисти. В добавеното време към полувремето Фиорентина имаше два идеални шанса за изравняване, но нито Рикардо Сотил, нито Влахович успяха да преодолеят Мартинес.

Второто полувреме предложи далеч по-офанзивна игра, а положенията се редяха едно след друго. Бернд Лено трябваше да спасява изстрел на Марко Бенаси в 50-ата минута, а пет по-късно Рийс Нелсън направи нечуван пропуск, когато само трябваше да улучи празната врата.

В 57-ата пък Александър Лаказет стреля изключително опасно от пряк свободен удар, като топката прелетя на сантиметри над гредата. Все пак французинът се реваншира 8 минути по-късно, когато достави страхотна асистенция за Нкетия и 20-годишният младеж реализира хладнокръвно – 2:0.

Оттук до края мачът загуби голяма част от блясъка си, тъй като и двата отбора направиха множество смени, които нарушиха организацията в играта им. В 84-ата на терена за Фиорентина се появи и българският защитник Петко Христов, като българинът в известна степен стана причина за финалния гол във вратата на своя тим.

В 89-ата той се опита да пресрещне Александър Лаказет пред дъгата и се оказа майсторски подминат. Звездата на „топчиите” продължи пробива си още малко и даде лесен пас за Джо Уилък при вече разкъсаната защита на Фиорентина. Юношата на Арсенал оформи крайното 3:0.

След три дни Арсенал се изправя срещу Реал Мадрид в третия си мач от Интернешънъл Чемпиънс Къп, докато Фиорентина ще играе срещу Бенфика.