Испания разгроми с 4:0 Ирландия във втория си мач в Група C на Евро 2012, записвайки най-убедителната победа във всички изиграни до момента срещи на Европейското първенство в Полша и Украйна.

След този успех Ла Фурия се нуждае само от хикс в последния си двубой с Хърватия, за да се класира за напред. Детелините пък станаха първият отбор, отпаднал от Евро 2012, след като загубиха първите си две срещи и ще излязат срещу Италия само за честта си и за италианския си селекционер Джовани Трапатони.

В титулярите на Ла Фурия Висенте Дел Боске бе направил само една промяна, като чистият нападател Фернандо Торес започна на мястото на Сеск Фабрегас, който играе като т.нар. „фалшив централен нападател“ в първия мач с Италия.Колегата му Трапатони също направи само една рокада сред титулярите си в сравнение със загубата от Хърватия на старта и тя също бе в атака, където Кевин Дойл отстъпи мястото си на Саймън Кокс.

През целия двубой в Гданск Испания атакуваше и изпусна още много положения, докато Ирландия се бранеше, изключително рядко излизаше в предни позиции, а Шей Гивън спасяваше множество удари към вратата си.

Още в 4-ата минута Испания поведе в резултата, след като тромавият Ричард Дън се забави при изчистването на една топка на границата на ирландското наказателно поле, Фернандо Торес я открадна и стреля под гредата на Гивън за 1:0.

Ла Фурия удвои резултата в самото начало на втората част. В 49-ата минута Андрес Иниеста шутира опасно от 13 метра, Шей Гивън изби, топката попадна в Давид Силва, който между трима играчи майсторски вкара по тревата за 2:0.

В 70-ата Давид Силва изведе отлично Фернандо Торес, който напредна, навлезе в наказателното поле и с удар покрай излезлия Гивън прати топката в мрежата за 3:0 с втория си гол в мача.

След ъглов удар в 83-ата минута заменилият малко преди това Торес Сеск Фабрегас овладя топката и с премерен диагонален шут за крайното 4:0.

Така и Хлапето и Сеск вече имат по 2 гола на Евро 2012, като са изиграли общо 180 минути, заменяйки се на терена и на пейката.

Последните мачове от Група C са Испания - Хърватия и Италия - Ирландия. Интересно е, че при равенство 2:2, 3:3 или нагоре в срещата между Ла Фурия и тима на Славен Билич и двата тима ще се класират на 1/4-финалите без значение на резултата от срещата между Скуадра Адзура и отпадналите вече ирландци. При такъв хикс с много голове испанците ще финишират първи в потока, а хърватите втори.

РАЗВИТИЕТО НА МАЧА МИНУТА ПО МИНУТА ТУК!

ПЪЛНОТО КЛАСИРАНЕ В ГРУПА C НА ЕВРО 2012 ТУК!

СЪСТАВИТЕ:

Испания (4-3-3): Касияс, Пике, Рамос, Арбелоа, Жорди Алба, Иниеста (80'-Касорла), Шави Ернандес, Шаби Алонсо (65'-Хави Мартинес), Серхио Бускетс, Давид Силва, Торес (74'-Фабрегас) (Валдес, Рейна, Албиол, Мартинес, Хуанфран, Фабрегас, Касорла, Навас, Педро Родригес, Негредо, Мата, Йоренте).

Ирландия (4-4-2): Гивън, Сейнт Леджър, Уорд, О'Шей, Дън, Уилън (80'-Грийн), МакГийди, Андрюс, Дъф (76'-МакЛийн), Кийн, Кокс (46'-Уолтърс).

Стадион: Гданск Арена, 39 150 зрители

Съдия: Педро Проенса (Португалия)