Тимът на Барселона не допусна изненада и победи Алавес с 4:1 в последен двубой за двата отбора за 2019 година. Антоан Гризман откри в 14-ата, а Артуро Видал удвои в 45-ата минута. Пере Понс намали в 56-ата, но Лео Меси в 69-ата и Луис Суарес в 75-ата минута от дузпа донесоха успеха за „каталунците“.

Преди началото на срещата Карлес Пуйол награди капитана на „каталунците“ Лионел Меси за най-добър футболист в Ла Лига за месец ноември.

Първата по-опасна ситуация дойде в седмата минута, когато Лионел Меси подаде към Артуро Видал и чилиецът опита задна ножица, но беше вдигант флага за засада.

При първата си по-опасна атака домакините поведоха. В 14-ата минута Луис Суарес центрира по земя отдясно, където Шимо Наваро не успя да играе с топката и Антоан Гризман се възползва от това я прати в далечния ъгъл на вратаря Фернандо Пачеко за 1:0.

В 37-ата минута Гризман получи страхотен дълг пас от Жерар Пике и французинът се опита да намери с едно докосване Суарес, но уругваецът не успя да засече топката.

Минута след това „каталунците“ можеха да отбележат втори гол след чудсна контраатака. Гризман върна с пета към Лео Меси, но аржентинецът бе блокиран.

Във втората минута на добавеното време на първата част „каталунците“ все пак стигнаха до втори гол. Хубава комбинация между Меси и Суарес завърши с пас за Видал, който стреля по диагонала и отбеляза за 2:0.

В 51-ата минута Гризман стреля от въздуха и отбеляза във вратата на Алавес, но в момента на паса към французина имаше засада и попадението бе отменено.

Пет минути след това гостите успяха да намалят резултата. Рубен Дуарте направи пробив по левия фланг и центрира към Пере Понс, който с глава не остави шансове на вратаря Макр-Андре Тер Стеген.

В следващите минути импулса в играта на Алавес се вдигна и те изпуснаха страхотна възможност да изравнят резултата, след като Дуарте засече топката с глава след изпълнение на корнер, но топката премина на сантиметри от гредата на Тер Стеген.

В 70-ата минута обаче Барса стигна до трети гол. Меси получи топката пред наказателното поле и отправи чудесн фалцов удяр, който влезе точно до гредата - 3:1.

Четири минути след това „каталунците“ получиха дузпа след игра с ръка на Мартин Агирегарибия. Главният съдия Марио Лопес прегледа ситуацията със системата ВАР, след което отсъди наказатален удар. Луис Суарес се нагърби с изпълнението и не сбърка – 4:1.

Последната интересна ситуация бе пред вратата на Тер Стеген, когато Ману Гарсия получи шанс да отбелжи от страхотна позиция, но не успя да затрудни немския страж.

По този начин Барселона ще посрещне Коледа и Нова година като лидер в Ла Лига с актив от 39 точки, на три от Реал, който утре посреща Атлетик Билбао, докато Алавес остават 15-ти с 19.

В първия си мач за новата 2020 година възпитаниците на Ернесто Валверде имат градско дерби с Еспаньол. Алавес пък приема Бетис.

БАРСЕЛОНА – АЛАВЕС 4:1

1:0 Антоан Гризман 14’

2:0 Артуро Видал 45’

2:1 Пере Понс 56’

3:1 Лионел Меси 69’

4:1 Луис Суарес (д) 75’

Стартови състави на двата тима:

БАРСЕЛОНА (4-3-3): 1. Марк-Андре тер Стеген – 20. Сержи Роберто, 3. Жерар Пике, 23. Самюел Юмтити, 18. Жорди Алба – 22. Артуро Видал, 5. Серхио Бускетс, 19. Карлес Аленя – 10. Лионел Меси (к), 9. Луис Суарес, 17. Антоан Гризман

Старши треньор: Ернесто Валверде

АЛАВЕС (4-4-1-1): 1. Фернандо Пачеко – 3. Рубен Дуарте, 23. Шимо Наваро, 4. Родриго Ели, 21. Мартин Агирегабирия – 22. Мубарак Уакасо, 19. Ману Гарсиа (к), 20. Пере Понс, 18. Алейш Видал – 15. Хавиер Мюнос – 7. Лукас Перес