Доброто физическо състояние е едно от най-важните неща за съвременните спортисти. В частност футболистите трябва да са в перфектна кондиция във всеки един момент от сезона, като за целта се нуждаят от правилно хранене. Постите, на които се подлагат много играчи, изповядващи мюсюлманската вяра, често се превръщат в обект на дискусии, дали спортистите могат да издържат на Рамадан-а, без това да се отрази на формата им.

Повечето мюсюлмани във футбола предпочитат да пренебрегнат част от задълженията си по време на пости, но не такъв е случаят с Фреди Кануте. Нападателят на Севиля е сигурен, че в днешни дни футболистите могат да съхранят топ кондицията си по време на свещения месец. Подобни са вижданията на Мамаду Диара, Ласана Диара и Карим Бензема, за които работи цял екип от лекари, които ги поддържат по време на постите.

Испанските таблоиди вече подхванаха наново темата за Рамадан-а, и дали изобщо на футболистите трябва да се позволява да постят и да играят едновременно, но Кануде е убеден, че това е напълно възможно.

„Опитвам се да следвам своята вяра по най-добрия възможен начин,” сподели той пред Goal.com. „Понякога е трудно да продължиш да постиш, особено тук, в Южна Испания, където е ужасно горещо, но аз мога да се справя, слава Богу.”
”Има много футболисти мюсюлмани, за които хората просто не знаят, и в Англия, и в Испания, Франция, и на много други места. Но да вярваш и да изпълняваш Рамадан не е нещо, за което съобщаваш на целия свят,” обясни Кануте. „Лично за мен, вярата ми помага във футбола, помага ми да съм здрав и по-силен. Няма конфликт, защото хората, които са запознати с исляма, знаят, че постите подсилват, а не отслабват един мюсюлманин.”

Мамаду Диара от своя страна също изрази мнение: „Всеки треньор уважава моето решение. Има трудни дни, в които много искаш да се нахраниш, но това е само един месец. Имам още десет, в които да играе.”

Наличието на много футболисти, които проповядват исляма, стана повод на подробни изследвания от страна на ФИФА, и доктор Ясин Зергуни обясни какъв е ефектът от Рамадан. „Този месец на физическа и психологическа самодисциплина е съпътстван и с пълно отсъствие на агресия,” обясни доктор Зергуни. „Това е период на регенерация. Далеч не е вредно. Всъщност, важно е да се помни, че ефектът от Рамадан-а е свързан с духовните качества на всеки атлет. Играчите, които са свикнали да следват Рамадан, се адаптират лесно, защото го правят всяка година. Но е истина, че много от тях се изморяват. Те трябва да работят повече преди и след мачовете, за да им помогне това да запазят енергия и сила,” съветва Зергуни.