Отборите на Байер Леверкузен и РБ Лайпциг станаха поредните елитни тимове, които прескочиха 1/16-финалите за Купата на Германия. Това, което ги обединява, че и двата успяха да отстранят други представители на Бундеслигата. „Аспирините” бяха особено впечатляващи в разгрома си 5:0 над Борусия Мьонхенгладбах, с което дават заявка за излизане от кризата. Лайпциг от своя страна също елиминира опасен противник като Хофенхайм, записвайки суха мрежа при успеха с 2:0.

Леверкузен беше гост на „Борусия Парк” в Мьонхенгладбах, но това хич не го смути. Още в 5-ата минута Кевин Фоланд свърши чудесна работа, съхранявайки топката между четирима бранители, а сетне изведе Юлиан Бранд, чийто завършващ удар по диагонала не беше никак лесен – 1:0.

Дори контузията на Александър Драгович след четвърт час не смути „аспирините”, а именно влезлият по спешност Тин Йедвай удвои в добавеното време на първото полувреме. Леверкузен изпълни заучено положение от пряк свободен удар и въпреки доста сериозната дистанция до вратата Бранд съумя с пас по трева да остави Ларс Бендер съвсем сам срещу вратаря. Ян Зомер отрази първоначалния изстрел, ала беше обречен при добавката на дотичалия Йедвай – 0:2.

След почивката головата вихрушка задуха с пълна сила, а Карим Белараби затвърди впечатленията, че се намира в убийствена форма. Бранд намери опитното крило в 67-ата минута, а той с удивителен кинжален удар от извън наказателното поле препарира Зомер – 3:0.

Седем минути по-късно Белараби повтори упражнението, като този път се възползва от подаване в коридор на Фоланд. Германецът нахлу в пеналта, финтира притичалия бранител, а после се подигра и с вратаря – 4:0.

Самият Фоланд също записа името си сред реализаторите десет минути преди края на редовното време. Доминик Коор го изведе с почти съвършен диагонален пас, а макар Зомер да скъси достатъчно бързо дистанцията, техничният завършващ удар го свари неподготвен – 5:0.

РБ Лайпциг - Хофенхайм 2:0

източник: Gulliver/Getty Images

Лайпциг, от своя страна, трябваше да демонстрира доста здрави нерви и търпение, за да пречупи Хофенхайм на собствения си „Ред Бул Арена”. Първото полувреме не беше сред най-интригуващите дотук в турнира, ала за сметка на това момчетата на Ралф Рангник заслужиха триумфа с впечатляващ футболен блицкриг.

Тимо Вернер реализира и двете попадения за „биковете”, а първото дойде още в 48-ата минута. Марсел Халстенберг заслужи големи адмирации за положеното старание да догони топката в пеналта и макар паднал на шпагат, изпрати чудесно ниско центриране във вратарското поле. Вернер се бе пласирал много точно и не сбърка – 1:0.

Осем минути по-късно Лайпциг организира образцова контраатака срещу хвърлилия се напред противник. Юсуф Поулсен използва физиката и бързината си, за да пробие в наказателното поле и макар да имаше човек на гърба, даде страхотен пас за Вернер. Той овладя с гръб към вратата, справи се с пазача си и от 6-7 метра опъна мрежата за 2:0.