Президентът на ФИФА – Джани Инфантино говори на Световния икономически форум в Давос. Това е събитие, което се провежда ежегодно в швейцарския град, където политически и икономически лидери се събират, за да обсъдят макротенденциите в международната геополитика. Към Инфантино се присъединиха Арсен Венгер и Алесандро Дел Пиеро.
Здрави сблъсъци за европейските отбори в плейофите за Мондиал 2026
„Икономическото въздействие на Световното първенство през 2026 г. ще бъде около 80 милиарда долара. Това не е твърдение на ФИФА, а на Световната търговска организация. Говорим за 825 000 работни места, повече от 20 милиарда долара заплати. Това ще има огромно въздействие върху трите страни домакини: Съединените щати, Канада и Мексико.
Това ще бъде първото Световно първенство с 48 отбора – почти една четвърт от всички национални отбори в света. 104 мача ще се проведат на 16 невероятни стадиона в три държави. Около 7 милиона зрители ще бъдат на стадионите, а около 6 милиарда души по света ще гледат по телевизията. Това е като 104 Супербоула за един месец.
Първата фаза от продажбата на билети започна преди четири седмици и получихме над 500 милиона заявки. През близо 100-годишната история на Световното първенство ФИФА е продала общо около 50 милиона билета. Сега, за четири седмици, получихме еквивалента на хиляда години история на Световните първенства в заявки. Това показва, че хората искат да бъдат на Световното първенство, искат да пътуват и искат да бъдат заедно.
Когато бях още млад, осъзнах доста бързо, че футболните ми умения никога няма да ми позволят да докосна този трофей като победител в Световната купа. Затова трябваше да намеря друг начин и реших да стана президент на ФИФА. Така че и аз най-накрая можех да имам привилегията и честта да докосна този магически трофей, най-емблематичният в световния спорт“, разказа с усмивка Инфантино.