Световният шампион по футбол за жени - САЩ, започна с победа Мондиал 2023, който се провежда в Австралия и Нова Зеландия. Американките победиха с 3:0 Виетнам в мач от Група Е пред 40 000 зрители в Оукланд. Два гола за успеха вкара 22-годишната София Смит (14, 45+7), разписа се и капитанката Линдзи Хоурън (77). Минута преди почивката  звездата на тима Алекс Морган изпусна дузпа.
„Мисля, че изиграхме добър мач. За съжаление не се възползвахме от всичките си възможности за гол, които създадохме. Първият двубой обаче вече е в историята и веднага се концентрирани върху предстоящите срещи“, коментира селекционерът на САЩ - Влатко Андоновски.

Отборът на САЩ е четирикратен световен шампион -  1991, 1999, 2015 и 2019 година. В останалите четири Мондиала две титли спечели Германия (2003 и 2007) и по една - Япония (2011) и Норвегия (1995).

Още резултати от Мондиал 2023:

Испания - Коста Рика 3:0 (Валерия дел Кампо 21-автогол, Айтана Бонмати 23, Естер Родригес 27)

Филипини - Швейцария 0:2 (Рамона Бахман 45, Серайна Пиубел 64)

Нигерия - Канада 0:0