Германия се върна на победния път и надигра световния вицешампион Франция с резултат 2:1 в изключително интригуващ приятелски двубой, който се игра на стадион „Сигнал Идуна Парк“ в Дортмунд. Томас Мюлер откри още в четвъртата, а Лерой Сане удвои в 87-ата минута. Антоан Гризман намали от дузпа в 89-ата минута, но за повече нямаше време.

Снимки: Gulliver/GettyImages
89 снимки

Това бе първи мач за Маншафта след уволнението на Ханзи Флик, в който начело застана Руди Фьолер и вдигна отбора на крака. Германците изиграха доста приличен двубой в сравнение с предишните си срещи и загатнаха за своята класа. От своя страна Франция, който беше с доста промени в състава си, не показа тази ефективност от мачовете в квалификациите за UEFA EURO 2024, но все пак създаде доста проблеми на опонента си.

В следващия си мач, който е нова контрола срещу САЩ през октомври, се очаква Германия да има нов селекционер, като силно се спекулира, че това ще бъде Юлиан Нагелсман. За Франция пък предстои гостуване на Нидерландия в поредна евроквалификация следващия месец.

БГНЕС / BGNES
100 снимки

Руди Фьолер заложи на вратата на Марк-Андре тер Стеген, а четворката в защита бе Джонатан Та, Никлас Зюле, Антонио Рюдигер и Бенямин Хенрихс. В центъра оперираха Емре Джан и капитанът Илкай Гюндоган. По крилата бяха разположени Лерой Сане и Серж Гнабри, а Флориан Вирц действаше зад Томас Мюлер, който водеше атаката.

Дидие Дешан пък направи доста промени в сравнение с последния мач срещу Ейре. На вратата отново бе Майк Менян, а пред него действаха Тео Ернандес, Уилям Салиба, Жан-Клер Тодибо и Бенжамен Павар. Четворката в центъра бе оформена от Адриен Рабио, Едуардо Камавинга, Орелиен Чуамени и Кингсли Коман. Рандал Коло Муани и капитанът Антоан Гризман водеха атаката, докато Килиан Мбапе бе оставен на резервната скамейка.

Германия Франция

източник: Sofascore.com

Германците стартираха силно и поведоха в резултата още с първия си удар в мача. В четвъртата минута Бенямин Херникс получи пред наказателното поле и комбинира със Серж Гнабри вляво, който му върна топката в наказателното поле. Бранителят на РБ Лайпциг стигна до аутлинията и върна кълбото към границата на вратарското поле, където Томас Мюлер бе оставен съвсем сам, който овладя на гърди и моментално нанесе изстрел с левия крак, който не остави шансове на Майк Менян за 1:0.

Домакините продължиха да атакуват масирано и тройно се настаниха в половината на французите, но така и не успяха да застрашат сериозно отново Менян.

В 20-ата минута „петлите“ поискаха дузпа. Тогава Кингсли Коман изведе Рандал Коло Муани отдясно в наказателното поле на скорост, а Антонио Рюдигер го настигна и използва леко дясната си ръка, а нападателят падна на тревата, но съдията на Антъни Тейлър не посочи бялата точка, а и от ВАР не му дадоха знак за очевидна грешка.

Три минути по-късно гостите поискаха втора дузпа, когато Коман навърза Бенямин Хенрикс отдясно и влезе в наказателното поле, където финтира и Гнабри, който пък леко го закачи и съотборникът му в Байерн падна на тревата. Отново обаче сигнал за нарушение на последва.

За съжаление добрата игра на Германия беше помрачена от контузията на капитана Илкай Гюндоган, който беше заменен принудително от Паскал Грос в 25-ата минута.

Gulliver/GettyImages
68 снимки

Постепенно Франция започна да играе по-атакуващо и изнесе действията в предни позиции. След половин час игра Тео Ернандес получи отляво и комбинира с Орелиен Чуамени, който пък намери Коло Муани в наказателното поле, а нападателят на Пари Сен Жермен стреля, но високо над вратата на Марк-Андре тер Стеген.

В 38-ата минута французите бяха близо до изравняването и то на два пъти. Първо Антоан Гризман центрира от свободен удар отдясно към границата на вратарското поле, където Чуамени стреля отлично с глава, но Тер Стеген направи важно спасяване и изби над гредата в корнер. След неговото изпълнение от страна на Коман отново Чуамени намери начин да стреля с глава, но този път в ръцете на вратаря на Барселона.

Второто полувреме стартира с опит за натиск от страна на французите. Две минути след старта му отново Чуамени нанесе силен изстрел от дистанция, който обаче бе неточен.

"Петлите" продължиха да притискат съперника си и в 57-ата минута за пореден път Чуамени шутира силно от дистанция и ниско по тревата с десния крак, като летеше към долния десен ъгъл на Тер Стеген, който обаче да направи феноменално спасяване с дясната си ръка и изби. Топката попадна в Коло Муани, който обаче загуби равновесие и не успя да нанесе изстрел.

След това последваха смени и в двата отбора. За Германия се появиха Юлиан Брандт и Кай Хавертц, които замениха Серж Гнабри и голмайстора Томас Мюлер. За Франция на терена се появиха Маркюс Тюрам, Усман Дембеле и Жул Кунде, които смениха Рандал Коло Муани, Кингсли Коман и Бенжамен Павар.

Домакините поизравниха играта, но като цяло "петлите" продължиха да са по-опасният отбор, особено след влизането на Дембеле. Въпреки това сериозни опасности пред двете врати липсваха.

Осем минути преди края на редовното време Франция бе близо до изравняването. Тогава Дембеле шутира пред наказателното поле, но бе блокиран от Рюдигер. Топката обаче попадна в Гризман, който моментално нанесе техничен изстрел с левия крак, който падаше точно под гредата, но Тер Стеген бе на своето място и изби над гредата с една ръка в корнер. След неговото изпълнение кълбото бе изчистено, но попадна на пътя на Жул Кунде, който шутира ниско пред дъгата на наказателното поле, получи се рикашет, а топката попадна спокойно в обятията на стража на домакините.

Германия обаче удари за втори път в 87-ата минута. Домакините организираха бърза контраатака, при която Кай Хавертц получи в половината на Франция и моментално даде прекрасен извеждащ пас за Лерой Сане, който се отскубна от защитата на „петлите“, влезе в наказателното поле отдясно и с чудесен удар с левия крак намери далечния ъгъл – 2:0.

Само минута след това обаче гостите получиха право да изпълнят дузпа. Гризман получи пред наказателното поле и раздаде наляво за Едуардо Камавинга в наказателното поле, който финтира Сане, а голмайсторът за германците го препъна и Антъни Тейлър посочи бялата точка. Зад топката застана Гризман, който стреля точно за 2:1.​

До края Германия успя да удържи преднината си и записа ценен успех, макар и в неофициален двубой.

FT  | ГЕРМАНИЯ – ФРАНЦИЯ  2:1

1:0 Томас Мюлер 4'

2:0 Лерой Сане 87'

2:1 Антоан Гризман (дузпа) 89'