Световният вицешампион Франция победи по безапелационен начин Шотландия с резултат 4:1 в международна приятелска среща, която се игра на „Стад Пиер Мороа“ в Лил. Изненадващо Били Гилмор откри за "гайдарите" в 11-ата, но Бенжамен Павар изравни в 16-ата, а след това донесе и пълния обрат в 25-ата минута. Капитанът Килиан Мбапе пък реализира дузпа в 41-ата, преди Кингсли Коман да оформи крайния резултат в 70-ата минута.

Снимки: Gulliver/GettyImages
39 снимки

Почти всичко най-интересно се случи през първата част, когато гостите започнаха силно срещата и изненадаха съперника, но много бързо "петлите" взеха контрола върху мача и още до почивката си бяха решили двубоя. През второто полувреме темпото спадна, но все пак французите успяха да затвърдят силната си игра.

И двата отбора вече се бяха класирали за Европейското първенство в Германия догодина. За Франция предстоят два мача през ноември от квалификациите, които ще бъдат само протоколни - домакинство на Гибралтар и гостуване на Гърция. За Шотландия също следват два двубоя - пътуване до Грузия и домакинство на Норвегия.

Снимки: БТА / BTA
20 снимки

Селекционерът на Франция – Дидие Дешан, избра схема от 4-2-3-1, като на вратата бе Майк Менян, а пред него в защита действаха Жонатан Клаус, Бенжамен Павар, Ибрахима Конате и Тео Ернандес. В центъра оперираха съотборниците в Реал Мадрид – Орелиен Чуамени и Едуардо Камавинга. По крилата бяха разположени Усман Дембеле и капитанът Килиан Мбапе, а Антоан Гризман действаше зад Оливие Жиру, който водеше атаката.

В началните минути и двата отбора опитаха да създадат напрежение за противниковите вратари, но се стигна само до няколко опасни центрирания, при които Майк Менян и Лиъм Кели се справиха без проблеми.

Шотландците обаче шокираха домакините в 11-ата минута, когато поведоха в резултата. Тогава Кени МакЛийн намери Били Гилмор пред наказателното поле, който влезе в него и опита пас, който обаче беше пресечен от Едуардо Камавинга. Халфът на Реал Мадрид обаче вместо да изчисти реши да комбинира в пеналтерията, но подаде точно между Бенжамен Павар и Орелиен Чуамени, където беше Гилмор, който моментално с десния крак не остави шансове на Менян в далечния му ъгъл – 0:1.

Франция обаче бързо реагира и изравни след само пет минути. Тогава Антоан Гризман центрира от ъглов удар, а на първа греда Павар изпревари Нейтън Патерсън и с чудесен изстрел с глава към далечния ъгъл намери лявата греда на Кели, а след това топката попадна във вратата за 1:1.​

„Петлите“ стигнаха и до пълен обрат още в 24-ата минута след прекрасна атака. Ибрахима Конате намери Килиан Мбапе в наказателното поле отляво, капитанът на домакините се обърна елегантно, справи се двама играчи на „гайдарите“ и центрира в малкия пеналт, където съвсем сам бе оставен Павар, а бранителят за втори път с глава наказа гостите за 2:1.

В 31-ата минута домакините пропуснаха отличен шанс за трети гол. Тогава Чуамени намери с чудесен пас Усман Дембеле на границата на вратарското поле, който бе изпуснат от Скот МакКена, но нападателят на Пари Сен Жермен стреля покрай дясната греда на Кели в аут.

Седем минути след това Гризман центрира от свободен удар отляво на наказателното поле, където Лиъм Купър задържа Оливие Жиру, към когото летеше топката, и нападателят падна, но сигнал не последва. След известно забавяне съдията Тобиас Щилер бе извикан да разгледа ситуацията със системата ВАР и посочи бялата точка. Зад топката застана капитанът Мбапе, който бе безпогрешен – 3:1 в 41-ата минута.

В 44-ата минута Чуамени нанесе мощен изстрел от дистанция, но в ръцете на вратаря Кели.

В добавеното време на първата част Дембеле получи отдясно, влезе в наказателното поле, финтира МакЛийн и шутира с десния крак, но Кели спаси. Вратарят обаче не успя да улови топката и там Жиру притича и след това падна в пеналтерията като поиска нова дузпа, но този път такава не последва.

В първите около петнадесет минути на втората част домакините държаха притежанието на топката и се настаниха по-трайно в противниковата половина, но до реални голови ситуации не се стигаше.

Точно двадесет минути преди края на редовното време Франция вкара и четвърти гол. Мбапе получи отляво и изведе в наказателното поле Маркъс Тюрам, който центрира в малкия пеналт, а там Гризман засече от два метра, но нацели напречната греда. Топката обаче попадна на пътя на Кингсли Коман, който с мощен удар от воле с десния крак прати кълбото неспасяемо във вратата, като първо се удари от горната греда – 4:1.

В 75-ата минута шотландците най-сетне създадоха нещо по-интересно пред вратата на домакините. Тогава Джейкъб Браун получи на дъгата пред наказателното поле, обърна се и стреля коварно по тревата, но Менян внимаваше и изби в корнер.

В 81-ата минута „петлите“ удариха отново греда. Коман получи на центъра, обърна се елегантно и тръгна на скорост, след което даде чудесен извеждащ пас за Тюрам, който от около точката за дузпа прати кълбото в напречната греда. Минута след това отново Коман стреля опасно от дистанция, но резервният страж на „гайдарите“ Зандер Кларк успя да улови.

Пет минути преди края на редовното време Менян трябваше да се намесва на два пъти, но го направи отлично. Първо, той отрази изстрел от воле на Райън Кристи в наказателното поле след центриране отдясно, а секунди след това улови кълбото след точен удар с глава на Браун.

До края на срещата Юсуф Фофана пропусна да се разпише за Франция, като нов гол не падна и "петлите" се поздравиха с успеха.

FT  | ФРАНЦИЯ – ШОТЛАНДИЯ  4:1

0:1 Били Гилмор 11'

1:1 Бенжамен Павар 16'

2:1 Бенжамен Павар 25'

3:1 Килиан Мбапе (к) (дузпа) 41'

4:1 Кингсли Коман 70'