Челси беше на няколко секунди от това да излезе втори във временното класиране на Висшата лига. В своя мач от 20-ия кръг и в т. нар. „Боксинг дей” „сините” от Лондон се справиха у дома с Брайтън, побеждавайки с 2:0. Ако Манчестър Юнайтед не бе изравнил в заключителните секунди в своя мач срещу Бърнли, столичаните щяха да ги изместят в таблицата.

Иначе на „Стамфорд Бридж” головете отбелязаха Алваро Мората и Маркос Алонсо. И двете попадения паднаха след изстрели с глава, а гостуващите „чайки” не показаха нито един футболен аргумент за нещо повече от поредната загуба на сметката си.

Все още актуалният шампион на Англия не губи излишно време и от самото начало натика „чайките” в собствената им половина. Тимът на Антонио Конте предложи доста динамичен футбол през първия половин час и като по чудо не успя да открие резултата.

Едно от най-чистите положения за тях бе в 20-ата минута, когато Тиемуе Бакайоко  по чудесен начин свали топката с глава към Антонио Рюдигер пред вратарското поле. Централният защитник на Челси определено не бе подготвен, иначе нямаше да стеля в аут покрай десния стълб.

В 26-ата минута Сеск Фабрегас с чудесно фалцово подаване по диагонала намери връхлитащия отдясно в пеналта Виктор Моузес. Нигериецът взе вярното решение и шутира от воле, ала контактът с топката не бе чист и Матю Райън с чудесна намеса изби в корнер.

Така първата част приключи при нулево реми, а надежда се виждаше за Брайтън, който в заключителните ѝ 15-ина минута ограничи атакуващата мощ на лондончани.

Целият този труд обаче отиде по дяволите само секунди след подновяването на играта. В 46-ата минута Сесар Аспиликуета метна безкрайно прецизно центриране, което остави Алваро Мората напълно сам на 7-8 метра фронтално срещу вратата. Испанецът заложи на най-силния си компонент – играта с глава и откри резултата за Челси – 1:0.

Само 3 минути по-късно Еден Азар можеше да ознаменува поредното си силно представяне с попадение. Белгиецът сам си отвори диагонал за изстрел от около 20-ина метра, а кълбото мина агонизиращо близо покрай левия стълб.

В 57-ата минута вратарят на гостите Матю Райън отново се притече на помощ. Маркос Алонсо изпълни по перфектен начин пряк свободен удар на около 25 метра фронтално срещу вратата. Испанецът насочи топката право в горния ляв ъгъл, а вратарят на Брайтън обра овациите с виртуозен плонж.

Все пак в 60-ата минута Челси постигна своето. Домакините стигнаха до ъглов удар отляво по атаката, а Фабрегас си даде вид, че ще пробва къса комбинация с намиращия се наблизо Азар. Вместо това плеймейкърът центрира остро към близката греда, където Алонсо се промъкна незабелязано и технично с глава отклони неспасяемо в далечния долен ъгъл – 2:0.

Оттук до края по типичен за Конте начин основната задача пред „сините” бе затварянето на двубоя. Брайтън стигна едва до един-два половинчати шанса и реално не предложи нищо стойностно в предни позиции. В хода на всичките 90 минути гостите успяха да произведат едва 1 точен шут, което достатъчно ясно подчерта разликата в класите.

Така в комбинация с неочакваната грешна стъпка на Манчестър Юнайтед на „Олд Трафорд” Челси се доближи само на точка от второто място във временното класиране. „Сините” имат 42 на сметката си, докато Юнайтед е с 43. Брайтън от своя страна записа 9-о поражение и с 21 точки заема 12-ата позиция.