Отборите на Челси и Тотнъм изиграха невероятно лондонско дерби, но не успяха да се победят и завършиха наравно при резултат 2:2 в двубой от втория кръг на английската Висша лига. Калиду Кулибали откри в 19-ата, а Пиер-Емил Хойберг изравни в 68-ата минута. Рийс Джеймс даде нов аванс на "сините" в 77-ата, но Хари Кейн изравни за втори път в шестата минута от добавеното време и донесе точката за своя тим.

Gulliver/GettyImages
84 снимки

Двата тима предложиха фантастичен спектакъл, в който имаше изобилия от положения, а и много нерви на и извън терена. През първата част "сините" имаха предимство и заслужено взеха аванс. През второто полувреме "шпорите" заиграха по-добре и успяха да изравнят, а това доведе до зловещ спор между двамата мениджъри - Томас Тухел и Антонио Конте. Челси стигна до нов аванс, но в самия край на срещата Тотнъм стигна за втори път до равенството.

БТА / BTA
5 снимки

След последния съдийски сигнал двамата мениджъри - Томас Тухел и Антонио Конте, отново имаха саморазправа. След като се поздравиха, германецът задържа ръката на италианеца и последваха нови реплики, след което и двамата получиха червени картони. Според "Sky Sports" причината е била, че Конте не погледнал в очите Тухел, когато му стиснал ръката.

По този начин и двата отбора вече имат по четири точки в актива си след два мача. В следващия кръг Челси гостува на Лийдс Юнайтед, докато Тотнъм приема Уулвърхемптън.

Мениджърът на домакините Томас Тухел направи две промени в сравнение с първия мач от сезона. Новото попълнение Марк Кукурея бе титуляр за сметка на Бен Чилуел, а Рубен Лофтъс-Чийк пък замени капитана Сесар Аспиликуета, който бе на пейката. Рийс Джеймс пък действаше в центъра на защитата заедно с Тиаго Силва и Калиду Кулибали.

Антонио Конте пък заложи на същия състав, който победи „светците“ на старта. Привлеченият през лятото Ричарлисон пропусна първия мач поради наказание, а днес беше на резервната скамейка за началото.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

В началните минути на двубоя Тотнъм беше тимът, който бе по-активен и създаде няколко опасни атаки, които обаче не доведоха до това вратарят Едуард Менди да се намества решително.

Челси обаче успя да открие резултата с първия точен удар в мача. В 19-ата минута Н’Голо Канте изведе Рахийм Стърлинг отдясно в наказателното поле, а той чукна топката с пета за Кай Хавертц, който стреля ниско по диагонала, но вратарят Юго Лорис протегна крак и изби в ъглов удар. Марк Кукурея го изпълни, а Калиду Кулибали беше оставен съвсем сам и със страхотен удар от въздуха с десния крак прати топката във вратата на слисания страж на „шпорите“ – 1:0.

Тотнъм опита да отговори в 22-ата минута, когато Райън Сесеньон беше изведен зад защитата на „сините“, напредна отляво в наказателното поле, но се забави с удара и Менди скъси дистанцията до него и го блокира.

Пет минути по-късно отново Кулибали бе в центъра на вниманието, след като Тиаго Силва отклони с глава на първа греда след корнер, а сенегалецът опита нов удар от въздуха, но този път прати топката високо над вратата.

В 37-ата минута домакините пропиляха хубава възможност за втори гол. След продължителна атака Жоржиньо комбинира с Мейсън Маунт, който с топка в крака влезе в наказателното поле и стреля между трима играчи на „шпорите“, но над вратата.

Три минути след началото на втората част Тотнъм имаше добър шанс да изравни резултата. Хари Кейн даде дълъг пас за Хюн-мин Сон отляво в наказателното поле, но топката избяга на корееца. Въпреки това той успя да нанесе удар, но Менди излезе напред и успя да блокира изстрела с крак.

След час игра „сините“ пропуснаха нова страхотна възможност да удвоят аванса си. Рубен Лофтъс-Чийк получи отдясно, влезе навътре и в наказателното поле и опита удар, но бе блокиран. Въпреки  това отново топката попадна в него и подаде за Стърлинг, който задържа и след това стреля от около точката за дузпа, но над вратата на Лорис.

Секунди след това, в ответната атака, Тотнъм направи сериозен пропуск. Кейн беше изведен зад защитата на Челси, влезе в наказателното поле и нанесе изстрел по тревата, който обаче премина покрай дясната греда на Менди.

„Шпорите“ изравниха резултата в 68-ата минута след много съмнителни събития. Първо, Родриго Бентанкур направи шпагат срещу Хавертц и изби топката от краката му. Главният съдия Антъни Тейлър даде знак играта да продължи и не отсъди нарушение, въпреки че от Челси скочиха да искат фаул. След това тръгна продължителна атака за „шпорите“, която стигна до наказателното поле на „сините“, които я отнеха, но веднага Сон я отне от Жоржиньо и комбинира с Бен Дейвис. Той пък я предостави на Пиер-Емил Хойберг, който с чудесен удар без подготовка по тревата отбеляза в долния десен ъгъл на Менди – 1:1. Попадението беше разгледано със системата ВАР и за засада на Ричарлисон, тъй като може да е повиял на реакцията на вратаря на домакините. В крайна сметка голът беше зачетен.

Веднага след попадението двамата мениджъри – Антонио Конте и Томас Тухел влязоха в жесток спор. Причината за това беше, че италианецът се израдва прекалено бурно в лицето на германеца, който му се нахвърли. Впоследствие двамата бяха разтървани и получиха по един жълт картон.

„Сините“ отговориха веднага и м 75-ата минута Хавертц направи непростим пропуск. Рийс Джеймс проби отдясно и центрира великолепно на границата на вратарското поле, където връхлитащия германец се измъкна от двама играчи на гостите и засече, но някак не успя да уцели вратата.

Само две минути след това Челси взе нов аванс в резултата. Канте намери Стърлинг пред наказателното поле, който също можеше да стреля, но реши да даде топката на Рийс Джемйс, който бе непокрит и с хубав удар не остави шансове на Лорис – 2:1.

Тотнъм обаче не се предаде и в самия край на мача успя да измъкне точката. В шестата минута от добавеното време Иван Перишич центрира от корнер в малкото наказателно поле, където на първа греда Кейн бе изпуснат и с глава заби топката във вратата на Менди за крайното 2:2.​

След последния съдийски сигнал двамата мениджъри - Томас Тухел и Антонио Конте, отново имаха саморазправа. Германецът стисна ръката на италианеца малко по-силно и буквално не го пусна. Конте попита: Какво става?, докато германският специалист му показа пред очите два пръста. Хора от щабовете на двата отбора се скупчиха около тях, а двамата мениджъри получиха червени картони. Според "Sky Sports" причината е била, че Конте не погледнал в очите Тухел, когато му стиснал ръката.

FT | ЧЕЛСИ – ТОТНЪМ ХОТСПЪР  2:2

1:0 Калиду Кулибали 19'

1:1 Пиер-Емил Хойберг 68'

2:1 Рийс Джеймс 77'

2:2 Хари Кейн 90+6'