Челси постигна важна победа над Манчестър Юнайтед в най-интригуващия сблъсък на 11-ия кръг на Висшата лига. На своя „Стамфорд Бридж“ „сините“ се наложиха с 1:0 и така завръщането на Жозе Моуриньо в предишния му дом отново имаше горчив привкус. При предходната си визита в Премиърлийг момчетата на Специалния бяха подчинени с 0:4, а за ФА Къп загубха с 0:1.

Единственото попадение за успеха на лондончани отбеляза Алваро Мората, който прекъсна головата си суша. Испанецът не се бе разписвал в шест поредни мача преди това.

Полюсните емоции в големия тактически дуел

При този развой Манчестът Сити, който взе двубоя си с Арсенал, дръпна с осем точки пред „червените дяволи“ на върха. Възпитаниците на Жозе Моуриньо остават втори с 23 точки. Челси събра 22 пункта, като остава четвърти, зад Тотнъм, който има равен актив с Юнайтед, но по-слаби показатели.

Завръщане в редиците на лондончани направи Н'Голо Канте. Френският кационал се контузи в началото на октомври по време на световната квалификация между България и „петлите“

Кадри от голямата битка между Челси и Юнайтед

Още в началото на срещата автогол на Фил Джоунс не бе зачетен заради отсъден по-рано фаул срещу бранителя, като имаше дискусии по коректността на решението на съдията.

Висока динамика се забеляза още в началните минути на срещата. Двата състава спретнаха доста опасни атаки, при които вратарите Тибо Куртуа и Давид де Хеа показаха класа. След малко над 100 секунди игра дойде и първият точен удар в мача. Сеск Фабрегас изпълни късо фаул, като пусна надясно към Н'Голо Канте. Последният стреля силно, но Давид де Хеа отрази.

Дискусионен момент беляза битката още в седмата минута. Алонсо центрира остро отляво, а Фил Джоунс в опита си да изчисти вкара топката в мрежата на Давид де Хеа. Автоголът не бе зачетен, тъй като преди това реферът бе маркирал нарушение на Алваро Мората спрямо бранителя на „червените дяволи“. Останаха съмнения в коректността на отсъждането.

Малко след това Маркъс Рашфорд стреля опасно, но Тибо Куртоа извади топката.

В 16-ата минута Лукаку опита късмета си, но Тибо Куртоа показа класа, а малко повече от минута след това Еден Азар нанесе много опасен изстрел, който бе майсторски отразен от Давид де Хеа. Сеск Фабрегас стигна до отбитата топка, но ударът му мина встрани.

Челси имаше претенции за дузпа в 42-ата минута на мача. Еден Азар центрира отляво към Фабрегас, който понечи да насочи топката в пеналта, където Алваро Мората се строполи. Нападателят имаше претенции, че Крис Смолинг е играл непозволено спрямо него, но реферът даде знак играта да продължи.

След почивката Неманя Матич извърши нарушение срещу Еден Азар и „сините“ получиха право да изпълнят фаул от изгодна позиция – леко вдясно от наказателното поле. Сеск Фабрегас застана зад топката, стреля, но отбраната се справи изчисти.

Страхотен пропуск направи Еден Азар в 54-ата минута. Белгиецът засече една топка, но Де Хеа бе на мястото си и в тази ситуация. Минута след това, момчетата на Антонио Конте откриха резултата. Фабрегас пусна към Сесар Аспиликуета, който центрира в наказателното поле. Алваро Мората бе оставен непокрит и с глава направи 1:0. Това бе седми гол за испанеца във Висшата лига. Същевременно статистиката сочи, че Аспиликуета е любимият асистент на бившия играч на Реал Мадрид. Той му е дал 5 голови паса до момента.

Oтговорът на Жозе Моуриньо дойде в 63-ата минута, когато португалецът направи две смени. Хенрих Мхитарян и Фил Джоунс отстъпиха местата си на Антони Марсиал и Маруан Фелайни. В 65-ата минута Мората навлезе много застрашаващо в наказателното поле на манчестърци, но след няколко финта топката му бе отнета.

В 76-ата минута Азар излезе на стрелкова позиция, но не съумя да излъже Де Хеа.

Юнайтед не се отказа до края. Невероятна възможност се разкри пред Фелайни в 90-ата минута, но Куртоа вещо спаси.

В продължението на срещата Алваро Мората излезе срещу Де Хеа и можеше да реши всичко, но без успех. При ответната атака гостите си спечелиха фаул от чудесна позиция. Рашфорд стреля, получи се рикошет в стената, и така манчестърци изпълниха корнер отляво на вратата на Куртоа. След него играта се задържа още малко в пеналта на домакините, а след това съдията свири край и така бе ознаменувана победата на Челси.

Стартови състави:

Челси: Куртоа, Кейхил, Кристенсен, Аспиликуета, Алонсо, Бакайоко, Канте, Дзапакоста, Фабрегас, Азар, Мората

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Бейли, Джоунс, Смолинг, Валенсия, Матич, Ерера, Йънг, Мхитарян, Рашфорд, Лукаку.