Ливърпул спечели с минималното 1:0 визитата си на Нюкасъл на „Сейнт Джеймсис Парк“ и поне временно се настанява на лидерската позиция в английската Висша лига с 82 пункта.

Защитаващият титлата си Манчестър Сити гостува тази вечер на „Елън Роуд“ в Лийдс и именно там ще пробва да си върне челната позиция. В момента „гражданите“ са с 80 точки.

Единственото попадение за мърсисайдци бе дело на Наби Кейта в 19-ата минута, когато гвинеецът комбинира добре с Жота, преодоля Дубравка и с удар в полупразната врата на „свраките“ донесе ценните три точки за своите. Садио Мане имаше два добри шанса да удвои преднината на „червените“, но веднъж стреля в центъра на вратата, а при втория си опит не намери дори рамката.

Gulliver/GettyImages
63 снимки

В 7-ата минута дойде първата по-опасна ситуация за гостите - Жота опита пробив отдясно, но топката му бе отнета. Кълбото обаче се озова на пътя на Кейта, който отправи много опасен изстрел по земя. Няколко минути по-късно Ван Дайк бе на добра позиция в наказателното поле при ъглов удар. Ударът му от воле обаче мина високо над вратата. Четвърт час след началото Гомес опита ниско прострелно центиране отдясно, а защитник на "свраките" изчисти току пред погледа на Мане. Впоследствие бе отсъдена засада.

В 19-ата минута дойде и първото попадение в срещата - Милнър сбърка пас, но впоследствие поправи грешката си с шпагат. Хендерсън разтегли добре надясно, където Жота и Кейта комбинираха, гвинейският халф бе изведен на добра позиция, залъга Дубравка и с удар в полупразната врата откри.

Десетина минути преди края на първата част Ливърпул осъществи мощна контраатака - Диас напредна и изведе на страхотна позиция Мане. Сенегалецът обаче стреля в центъра на вратата и Дубравка нямаше затруднения.

Нюкасъл отговори с добра атака, при която Алмирон се отскубна зад защитата на "червените", преодоля Алисон и отбеляза, но страничният рефер вдигна флага за засада.

В 41-ата Хендерсън центрира чудесно, а Жота с глава затрудни максималко Дубравка, но стражът отрази в ъглов удар. След корнера Милнър се възползва от отбитата топка и стреля, но покрай вратата.

Първият четвърт час на второто полувреме мина спокойно. В 62-ата минута Гомес намери Мане на чудесно позиция, но и втората чиста възможност пред №10 в състава на Ливърпул бе опропастена. Този път бившият играч на Саутхемптън стреля в аут. Точно 10 минути след това Жота стреля по диагонал от вратата, но Дубравка отрази.

Крис Ууд пък бе изведен сам срещу Алисон, но стреля в тялото на вратаря. Впоследствие бе отсъдена и засада. Минута преди края на редовоното време Салах се откъсна сам срещу Дубравка, Таргет обаче гонеше до последно египтянина и не му позволи да отправи удар.

FT / Нюкасъл - Ливърпул 0:1

​0:1 Наби Кейта 19`

Нюкасъл: Дубравка, Крафт(85` - Мърфи), Шер(61`- Ласелс), Бърн, Таргет, Шелви, Гимараеш, Уилок(67` - Ууд), Алмирон, Жоелинтон(жк), Сен-Максимен

​Мениджър: Еди Хау

Ливърпул: Алисон, Гомес(жк), Матип, Ван Дайк, Робъртстън, Милнър(78` - Тиаго), Хендерсън(69` - Фабиньо), Кейта, Мане(жк)(69` - Салах), Диас, Жота(жк)

Мениджър: Юрген Клоп