Отборът на Арсенал постигна запомняща се победа над ПСВ Айндховен при завръщането си в Шампионска лига. Лондончани разбиха своя нидерландски противник с категоричното 4:0, а двубоят бе първи за англичаните в най-силния клубен турнир в Европа от цели седем години.

Точни за тима на Микел Артета бяха Букайо Сака, Лисандро Тросар, Габриел Жезус и Мартин Йодегор.

gulliver/gettyImages
33 снимки

Още във втората минута на срещата Йодегор изведе Букайо Сака отдясно, но атакуващият играч на „артилеристите” не успя да отправи удар от добра позиция. Няколко минути по-късно Сака се опита да си изпроси дузпа, но реферът не се подведе след падане на англичанина. Нищо обаче не успя да спре Сака в 9-ата минута, когато той откри резултата. След поредната атака отдясно, Сака комбинира с Йодегор пред наказателното поле, норвежецът стреля силно, вратарят изби, но за негово нещастие топката попадна в Сака, който без никакво колебание я насочи в мрежата за 1:0.

След гола Арсенал продължи да упражнява сериозен натиск в търсене на ново попадение, с което тотално да обезкуражи противника.

След дванадесет минути игра гостите също имаха претенции за дузпа. След една от редките атаки на ПСВ, топката стигна до наказателното поле на домакините, където след центриране и рикошет, коженото кълбо срещна ръката на Зинченко. След като играта бе спряна, ситуацията бе прегледана с помощта на ВАР, но наказателен удар не бе отсъден.

Арсенал направи сериозна крачка към спечелването на трите точки в мача в 20-ата минута, когато тимът на Микел Артета удвои преднината си. Домакините организираха страхотна контраатака, която завърши с точен удар на Леандро Тросар. Той се разписа с техничен удар от границата на наказателното поле, правейки резултата 2:0. Само две минути по-късно Кай Хаверц също бе близо до попадение, но този път стражът на гостите се справи и спаси.

Габриел Жезус също имаше много добра възможност да обстрелва вратата на ПСВ, но бе разколебан от стража на нидерландския тим, който изби в ъглов удар.

В следващите минути домакините привидно отстъпиха инициативата и позволиха на своя съперник да организира няколко добри атаки, които доведоха до ъглови удари, но без да носят опасност за Давид Рея.

Седем минути преди края на редовното време на първата част Арсенал удари отново. „Артилеристите” организираха поредна контраатака, при която Тросар бе изведен отляво, напредна много добре и центрира на далечната греда, където Жезус бе оставен непокрит. Бразилецът овладя с едно докосване и веднага след това стреля по диагонала за 3:0.

Ситуацията през второто полувреме не се промени особено и домакините продължиха да бъдат по-активния тим на терена. Първата отлична възможност след почивката се разкри пред Габриел Жезус, който получи много добър пас от Кай Хаверц, но бразилецът не успя да отправи хубав удар с външен фалц и прати топката покрай вратата.

В 70-ата минута нещата станаха катастрофални за гостите от Айндховен. Мартин Йодегор реализира четвърти гол за домакините, с който ознаменува добрата си игра в срещата. Норвежецът се разписа с техничен удар от границата на наказателното поле.

FT АРСЕНАЛ – ПСВ 4:0

1:0 Сака 8', 2:0 Тросар 20', 3:0 Жезус 38', 4:0 Йодегор 70'