Манчестър Юнайтед спечели „Къмюнити шийлд”, след като победи Челси след изпълнение на дузпи. В редовното време срещата между шампиона и носителя на купата завърши наравно 1:1, а при дузпите „червените дяволи” имаха тотално превъзходство. Едвин Ван дер Саар спаси ударите на Писаро, Лампард и Шон Райт-Филипс, докато Фърдинанд, Карик и Рууни не сгрешиха и с това донесоха трофея на Юнайтед.

Футболистите от Манчестър играха по-организирано и контролираха действията на терена през по-голямата част от мача. За разлика от тях, Челси трябваше да се справя без двамата си най-важни футболисти – Джон Тери и Дидие Дрогба, които отпаднаха в последния момент заради контузии.

Заради жегата в най-топлия уикенд за годината в Лондон, мачът започна вяло и до 20-та минута нямаше никакви опасности през вратите на Ван дер Саар и Чех.

Райън Гигс, който изведе Ман Юнайтед с капитанската мача на „Уембли”, откри резултата в 35-та минута след хубава акция. Точно преди почивката новото попълнение на Челси Флоран Малуда изравни след рейд по лявото крило. През второто полувреме Юнайтед имаше повече възможности да вземе победата в редовното време, докато на „сините” им липсваше повече завършваща мощ.

Двубоят между Ман Юнайтед и Челси до голяма степен наподобяваше миналогодишния финал за ФА Къп между двата отбора. Въпреки многото нови лица в тима на Алекс Фъргюсън, шотландският наставник пусна в игра осем футболисти, взели участие във въпросния финал и нито един от дошлите през лятото.

Жозе Моуриньо пък бе избрал изключително непривично атакуващо трио от Малуда, Джо Коул и Шон Райт-Филипс, но липсата на централен нападател бе особено осезаема, дори след появата на резервата Писаро.

Поредната неприятност за Моуриньо дойде след попадението на Малуда, тъй като крилото получи контузия в опита си да отбележи на всяка цена. Френският национал доигра полувремето, но седем минути след почивката бе заменен.

И двамата треньори направиха редица смени през втората част, като за Челси в игра се появиха Клаудио Писаро, Ласана Диара, Стив Сидуел и Скот Синклер, докато Фъргюсън пусна Нани и Дарът Флетчър.

Така второто полувреме се накъса и се стигна до изпълнението на дузпи, при които футболистите на Юнайтед бяха изключително хладнокръвни, а техните колеги от Челси се провалиха очи в очи с Едвин Ван дер Саар.

Сега Юнайтед ще трябва да се пребори с т.нар. Проклятие на "Къмюнити Шийлд", според което отборът, спечелил този трофей, никога не става шампион в предстоящия сезон. Единственият тим, пречупил тази карма, бе Челси през 2005 година.

За последно Юнайтед триумфира с трофея през 2003 година, когато надделя във финала над Арсенал. "Червените дяволи" са отборът, печелил най-много пъти "Къмюнити шийлд" - общо 16.

Двубоят бе наблюдаван от 80731 зрители на „Уембли”.