Ибаниес отпадна, българският щаб със сериозни претенции към съдиите БФБокс
Ибаниес отпадна, българският щаб със сериозни претенции към съдиите

Хавиер Ибанес отпадна на четвъртфиналите на Световното първенство по бокс за мъже в Белград, въпреки че спечели два рунда в мача си с французина Самюел Кистоюри.
Българският представител в категория до 57 килограма отстъпи с 2:3 (29:28, 29:28, 28:29, 28:29, 28:29) съдийски гласа. Решението разгневи старши треньора на тима Жоел Арате и той отказа да говори след мача, а ръководителят на националите Валентин Поптолев каза за БТА, че ще бъде подадена контестация заради крайния резултат.

Ибанес Диас, който е последният български участник на Световното първенство в сръбската столица, започна колебливо мача, но го завърши с явно предимство. Арбитрите край ринга дадоха първия рунд в полза на Кистоюри с 4:1 гласа, но във вторите три минути по-агресивната игра на родения в Куба български национал даде резултат и това доведе до три резултата от 10:9 в полза на Ибанес Диас. В последния рунд Ибанес Диас продължи да доминира и вкара няколко много тежки удара в торса на Кистоюри, който също показа много качествен бокс.

По-добрата игра на българина бе оценена от трима от съдиите - тези от Киргизстан, Република Корея и Ирландия, но това не се оказа достатъчно за национала ни за победа. В крайна сметка арбитрите от Киргизстан и Южна Корея дадоха мача в полза на Ибанес Диас с 29:28, докато тези от Ирландия, Швеция и Гватемала присъдиха същия резултат, но в полза на французина.

На полуфиналите в четвъртък Кистоюри ще се бие с американския тийнейджър Джамал Харви, който спечели с пълно съдийско единодушие срещу Руджакран Джунтронг от Тайланд.