С меко казано инфарктна победа България започна пътя си към финалите на Евро 2016. Момчетата на Любослав Пенев се пребориха с коравия отбор на домакините, за да спечелят с 2:1 на „Баксал Арена“. Успехът беше на път да ни се изплъзне след като Илиан Мицански откри, а Дмитри Назаров изравни в началото на второто полувреме, но три минути преди края резервата Венцислав Христов донесе трите точки с първия си гол за „трикольорите“.

Мачът стартира в не много високо темпо, като очевидно противникът ни беше избрал да играе на контраатаки. Още в 8-ата минута азерите получиха чудесен шанс за подобни действия, след като Владимир Гаджев много леко изгуби топката в противниковата половина. Алиев веднага пое кълбото и тръгна мощно напред, стигна наказателното ни поле отляво и пусна пас в центъра към Дадашов. Последният си поведе дълго топката, което позволи на Владислав Стоянов да излезе и да отрази с крак.

В 13-ата минута домакините отново съжаляваха за пропилян шанс. Махир Шуруков центрира много добре от пряк свободен удар, отсъден в централната зона, а малко пред вратарското поле Рауф Алиев се измъкна от опеката на Апостол Попов и пробва атрактивен удар с глава. Топката прелетя на половин метър над напречната греда.

Секунди по-късно "лъвовете" откриха резултата при първата си реално опасна атака. Георги Илиев напредна в половината на противника и с чудесен пас в уличка изведе набралия скорост Илиан Мицански сам срещу вратаря Камран Агайев. Нападателят пое уверено и с техничен шут между краката на стража откри резултата.

С приближаването на почивката азерите видимо се изнервиха от развоя на срещата и по-острите влизания на терена зачестиха. Въпреки това като цяло мачът остана коректен, а българските футболисти наравиха нужното, за да се оттеглят с гол аванс преди началото на втората част.

Тя обаче не стартира никак добре за селекцията на Любослав Пенев. След като Георги Илиев пробва изненадващ шут към вратата на Агайев в 53-ата минута, в ответната атака Дмитри Назаров изравни. Крилото на Азербайджан финтира Влади Гаджев в центъра и от около 30 метра стреля със средна сила към долния десен ъгъл. Влади Стоянов сбърка, като първоначално направи крачка в другата посока, и не можа да отрази - 1:1.

Любо Пенев реагира веднага и извади Мицански, а на негово място в 58-ата минута пусна Андрей Гълъбинов. Мощният таран на Ливорно почти веднага обаче се отчете с непростим пропуск. Гаджев направи силна акция отляво, проби до наказателното поле и с пас по тревата матира цялата отбрана на домакините. Топката стигна до Гълъбинов на два метра пред голлинията, ала таранът шутира право в тялото на Агайев.

Двадесет минути преди края българите направиха хубава продължителна атака през центъра, където Георги Миланов изостри действията с пас вдясно към Манолев. Той веднага центрира към близката греда, където като от нищото изникна Влади Гаджев. Ударът му с глава обаче не попадна в очертанията.

Драматичната развръзка настъпи в самия край, когато след неуспешно изпълнен пряк свободен удар се добрахме до корнер в 87-ата минута. Друг играч, появил се на смяна - Тодор Неделев, центрира коварно към първата греда, където няколко играчи се разминаха, а кълбото се разходи пред голлинията, преди Венцислав Христов да го връхлети с глава и да ни донесе трите точки.

До край нападателят на Берое получи още два изгодни шанса да обстрелва вратата на Агайев, но макар опитите му да не бяха толкова успешни, Христов определено свърши работата, за която се появи на раздърпания терен в Баку.

В крайна сметка "лъвовете" се пребориха за важни три точки, които ще ни вдъхнат по-голямо спокойствие за домакинството срещу Хърватия, което се задава през октомври.

АЗЕРБАЙДЖАН - БЪЛГАРИЯ 1:2

0:1 Илиан Мицански 14'

1:1 Дмитри Назаров 54'

1:2 Венцислав Христов 87'

Азербайджан: Агаев, Караев, Шукуров, Гусеинов, Садигов /к/, Абишов (73 - Гулиев), Будак (89 - Надиров), Назаров, Джавадов (46 - Абдулайев), Дашадов, Р. Алиев.

Треньор: Берти Фогтс

България: Стоянов, Ап. Попов, Бодуров /к/, Манолев, В. Минев, Г. Миланов, Гаджев, Дяков, Г. Илиев (73 - Неделев), М. Александров (83 - В. Христов), Мицански (58 - Гълъбинов)

Треньор: Любослав Пенев